Merrill Lynch: Manažeři fondů jsou až "nebezpečně pozitivní"

| redakce

Nejen drobní investoři, jak potvrdil index investorského sentimentu (Investor's Intelligence Survey), mají velmi optimistickou náladu, ale i samotní správci podílových fondů. Ukazujete to aktuální průzkum, který mezi 200 portfoliomanažery z celého světa provedla banka Merrill Lynch.

Makléř

Druhé kolo kvantitativního uvolňování zvedlo mezi portfoliomanažery očekávání růstu ekonomiky a inflace a snížilo jejich pozice v hotovosti až na nebezpečně nízké úrovně.

Počet portfoliomanažerů, kteří věří v silnější růst globální ekonomiky, vyskočil z 15 na 35 procent. Podobně silný skok je také v inflačních očekáváních. Růst inflace oproti minulému průzkumu predikuje již 48 procent oslovených portfoliomanažerů.

Portfoliomanažeři již tolik nevěří v tak velký růst čínské ekonomiky. Největší hrozbu vidí v možném bankrotu některé ze zemí eurozóny.

Nebezpečí však podle nich leží v rizikových evropských dluhopisech a netýká se západoevropských akcií, které favorizuje ve svých portfoliích 15 procent respondentů.

Lidé, kteří spravují cenné papíry za 630 miliard USD, mají "nejvíce býčí" náladu od dubna 2010 a v současné době věří nejvíce mladým trhů - 56 procent z nich má ve svých portfoliích nadvážené pozice právě na akcie z těchto trhů.

Merrill Lynch na základě provedeného průzkumu také upozorňuje investory, že extrémně nízké pozice hotovosti mohou být kontrérním signálem, což jinými slovy znamená, že by trhy mohla potkat v nejbližší době korekce, a to především na rozvíjejících se trzích a komoditách.

Zdroj: Merrill Lynch

reklama
reklama