Nezaměstnanost v USA klesla na 9 %. Mají se trhy radovat?

| redakce

Ve Spojených státech klesla míra nezaměstnanosti na 9 %, čekala se přitom stagnace na zářijových 9,1 %. Zklamala ovšem tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství, místo 93 tisíc bylo vytvořeno jen 80 tisíc míst. Došlo ovšem k výrazné revizi zářijového růstu počtu míst - ze 103 tisíc na 158 tisíc. Americké futures otočily krátce do plusu, krátce před zahájením byly ovšem přes půl procenta ve ztrátě.

USA - celková míra nezaměstnanosti

Stejně pozitivní jako v zemědělství byla také revize zářijových údajů ze soukromého sektoru (191 tisíc vs. 137 tisíc míst).

"Poptávka po nových pracovnících ovšem stále není dostatečná na to, aby zajistila výrazný pokles nezaměstnanosti," varuje Kathy Bostjancic, šéfka makroekonomických analýz v The Conference Board. "Může to stačit na odvrácení další recese, ale ekonomický rychlík ve Spojených státech hned tak nepojede."

USA: Kdepak, na rychlý růst si počkáme!

Guvernér Fedu Ben Bernanke již během týdne varoval, že americká nezaměstnanost do konce roku 2012 neklesne pod 8,5-8,7 %. V každém případě jsou ovšem dnešní čísla z USA krokem správným směrem.

reklama
reklama