Další růst cen ropy vrátí ekonomiku do recese

| redakce

Podle poslední statistiky Mezinárodní energetické agentury (IEA) tvořila cena ropy v minulém roce 4,1 % světového HDP, což je sice méně než v roce 2008 (5,1 %), ale stále je to historicky druhý nejsilnější podíl v období po ekonomické recesi. Cena ropy se v posledních týdnech několikrát dostala nad stodolarovou hranici, což je hodnota, při které může ropa "vrátit" světovou ekonomiku do recese.

Břemeno ropy na výkonu světové ekonomiky vzrostlo v roce 2010 o čtvrtinu, což je v zemích skupiny OECD ekvivalent přibližně 0,8 % na jejich HDP.

Prognóza pro letošní rok počítá s růstem na 4,7 %, což je úroveň, která se až nebezpečně přiblížila hodnotě, při které již cena ropy v minulosti přinesla ekonomické zpomalení.

Kombinace vysokých cen ropy, křehkého ekonomického oživení, růstu inflace a napětí na Středním východě není určitě povzbudivá.

Analýzy pro rok 2011, které vycházejí ze stejné poptávky po ropě a růstu HDP jako v minulém roce, indikují průměrnou cenu ropy během roku okolo 90 USD za barel.

Zatížení ropy na světovém HDP se přibližuje recesním úrovním z roku 2008 a její aktuální cena je již citelně výše než 70 až 80 USD, tedy pásmo, které je mnohými analytiky považováno za "ekonomicky preferované a ideální" a při kterém je zatížení na světovém HDP v rozmezí 3,5 až 4,0 %.

Zatížení ropy na světovém HDP

Zdroj: IEA

reklama
reklama