Akciové trhy hledají cestu

| Michal Valentík

Tento týden se objevil důležitý údaj z průmyslu, a to index nákupních manažerů (ISM). Tento index je jedním z hlavních indikátorů "zdraví" amerického hospodářství. Jak může jeho hodnota ovlivnit další vývoj amerických akcií?

Jedná se o průzkum čtyř stovek nákupních manažerů ze zpracovatelského průmyslu. Má se za to, že tito manažeři mají nejnovější a nejvíce relevantní informace o aktuální situaci v daném sektoru. Škála indexu je 0 až 100. Hodnota pod 50 bodů indikuje ekonomickou kontrakci.

Index je zveřejňován na měsíční bázi, a to vždy k prvnímu dni v měsíci. Prognóza ekonomů na tento měsíc byla 55 bodů, ale konečná zveřejněná hodnota se ocitla na úrovni 50,9 bodů, což se blíží ekonomické recesi. Americké indexy reagovaly okamžitým propadem a i v průběhu týdne umazávají zisky. Na trh tak přichází protichůdné signály.

Výsledková sezóna je v plném proudu a většina amerických společností reportuje lepší než očekávané výsledky a navazuje tak úspěšně na předchozí čtvrtletí. Na druhé straně makroekonomické data ukazují na oslabující ekonomiku. Příkladem může být výše zmíněný index ISM, který dosáhl svého vrcholu v březnu tohoto roku a od té doby klesá. Kvůli těmto protichůdným signálům akciové trhy od března neví, jakým směrem se mají vydat, a index S&P500 se obchoduje v relativně širokém pásmu 1250 až 1350 bodů.

Korelace indexu S&P500 a ISM
reklama
reklama