Larry Williams: Nesázejte na pád Ameriky!

| Lukáš Kovanda

Larry Williams, legendární burzovní obchodník, říká: "Amerika se žene do válek, zabíjí lidi pro kdejaký důvod - proč to děláme? Nedává to žádný smysl. Raději bych viděl podporu ekonomického růstu, ne zabíjení lidí."

usa

Říkáte, že do některých surovin, například sojových bobů, investujete podle cyklů sluneční aktivity. Opravdu to vychází?

Můj vlastní výzkum skutečně potvrzuje - v souladu třeba i s analýzou Fedu, že ceny akcií, většiny zemědělských surovin, se vyvíjejí ve zhruba desetiletých cyklech. Nikdo nebyl schopen říci, proč přesně tomu tak je. Během svého výzkumu jsem přišel na to, že důvodem může být právě cyklus sluneční aktivity, který je typicky jedenáctiletý. Myslím, že právě ten pravděpodobně vysvětluje ty přibližně stejně dlouhé cykly, které pozorujeme u cen obilovin, kovů a také akcií.

Zmiňujete i jiné druhy cyklů. I s přihlédnutím k nim, myslíte, že nyní je dobrý čas k investici do akcií, komodit? Je možné to říci obecně, nebo máte nějaké konkrétní favority?

Nejprve bych poznamenal, že skoro vše se vyvíjí cyklicky. Vždyť i život sám má své cykly. Ekonomika či politika také, v určité podobě. Alespoň v USA zcela jistě existují sezónní výkyvy. Třeba obiloviny, u nich záleží, kdy se seje a kdy sklízí. Akcie zase mají v jistých obdobích roku tendenci zdražovat. Úrokové sazby inklinují k vzestupu začátkem roku a k poklesu v jeho druhé polovině, na sklonku roku. To je prostě způsob, jak Fed ovlivňuje ekonomickou aktivitu. Samozřejmě, nemusí tomu tak být každý rok, ani letos, ale je to jistá indikace, jistá nápověda - a já to používám jako nápovědu.

Ale konkrétně z hlediska úrokových sazeb je nyní mimořádná doba, neboť ty jsou Fedem nastaveny téměř na nulu.

Myslím ale, že se během následujících tří měsíců dočkáme vyšších úrokových sazeb, nižší ceny dluhopisů i akcií.

To vypadá, že v nejbližší době neočekáváte třetí vlnu kvantitativního uvolňování.

Ne. Můj výzkum ukazuje, že bychom měli očekávat spíše snížení cen akcií. Dokonce bych řekl, že se blíží úplný akciový výprodej. Nastane do října či listopadu. Pak ceny akcií zase porostou.

Ale opět sílí obavy z propadu americké, ale i evropské, ba možná i světové ekonomiky na to takzvané druhé dno.

Podívejte se, jsem trader. Nezajímá mě ani tak, co třeba přijde v řádu let, zda přijde recese s dvojitým, trojitým nebo třeba žádným dnem, ale to, co je nyní přímo přede mnou. Vím ovšem, že ekonomické útlumy s dvojitým dnem jsou vlastně poměrně vzácné.

reklama
reklama