Vystoupení Řecka z eurozóny: Pohroma pro Řecko, krize pro svět

| redakce

Na trhu se v poslední době objevuje celá řada analytiků a známých investorů, kteří se domnívají, že je jedinou možností, jak zastavit evropskou úvěrovou krizi, vystoupení Řecka z eurozóny. Ekonom Willem Buiter ze Citigroup k nim však nepatří.

Willem Buiter

Podle Buitera by bylo vystoupení nebo vyloučení Řecka z eurozóny pro samotnou zemi velice nákladné, přínos pro zbytek Evropy by pak byl velmi malý. Navíc by podobný krok měl velký negativní dopad na zbytek eurozóny, a to přímo i nepřímo.

"Nejdůležitější nepřímý dopad by pramenil z toho, že by padlo určité tabu, že se eurozóna prostě neopouští. To by zvýšilo tlak na zbývající slabé země, především ze skupiny PIIGS," upozorňuje Buiter.

Vystoupení Řecka by podle něj s největší pravděpodobností předcházelo zastavení toku peněz z MMF, EU a ECB, díky němuž jsou financovány řecká vláda a banky. Pád řecké vlády by pak byl otázkou dnů, možná týdnů.

"V zájmu ekonomické stability a růstu eurozóny, širší Evropské unie i celého světa doufám, že si mé argumenty vezmou k srdci evropské autority," říká Willem Buiter ze Citigroup.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama