Recese na 100 %. Podle Rosenberga tento indikátor nedělá výjimky

| redakce

Ekonomové často upozorňují na důležitost statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, ale i na volatilitu tohoto ukazatele. Každá velká vládní objednávka například pro armádu umí s čísly pořádně zahýbat. 13,2% srpnový pokles objednávek v USA ovšem nikdo na sezónnost svádět nemůže. Známý ekonom a pesimista David Rosenberg ve své aktuální poznámce upozorňuje na to, že jedna ze složek amerických durables nenechává prostor pro spekulace. Recese přichází a nic ji neodvrátí.

Tříměsíční klouzavý průměr takzvaných core capex objednávek (například nearmádní zakázky bez letadel) v srpnu klesl o 4,1 %. "Historie ukazuje, že pokles na aktuální úrovně signalizuje recesi, a to se 100% úspěšností," varuje Rosenberg.

Tento ukazatel má navíc 83% korelaci se zaměstnaností v soukromém sektoru. Žádná dobrá zpráva před středečním ADP reportem a páteční "velkou" nezaměstnaností.

Korelace zaměstnanosti v soukromém sektoru s objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby (segmentem core capex orders)

David Rosenberg navíc upozorňuje, že je vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby korelován s vývojem akciového trhu, a sice Z 86 %. Sečteno podtrženo, investoři by se měli chystat na podzimní výprodeje.

Korelace akcií a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby

Odpadkový indikátor bije na poplach: Americkou ekonomiku čeká strmý propad! Odpadkový indikátor bije na poplach: Americkou ekonomiku čeká strmý propad! Ve Spojených státech se po železnici přepravuje 21 druhů nákladu, z nichž jeden je jako ...

Hussman: Akciový trh je v nejhorší kondici za několik let, indikátory křičí jasně: "SELL!" Hussman: Akciový trh je v nejhorší kondici za několik let, indikátory křičí jasně: "SELL!" Americké akcie si v pondělí vybraly minimálně jednodenní oddechový čas. Oznámená třetí vlna kvantitativního uvolňování ...

Zdroj: Gluskin Sheff

reklama
reklama