Schäuble: Další odpis řeckých dluhů je vyloučený, evropský bankovní dozor se nesmí uspěchat

| redakce

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyloučil možnost dalšího odpisu (restrukturalizace) řeckých dluhů. Byl by to podle něj právní problém. Potvrdil ovšem, že by Řecko mohlo dostat úvěr na odkup vlastních dluhopisů od stávajících věřitelů. Schäuble se v tomto slyslu vyjádřil v rozhovoru pro stanici Deutschlandfunk.

Wolfgang Schäuble, německý ministr financí

Zpětný odkup dluhopisů na úvěr by podle Schäubleho "nebyl trik, jde o věc ke zvážení". Řecko přitom stále usiluje o dvouleté posunutí lhůty pro zavedení přísných podmínek mezinárodní finanční pomoci. 31,5 miliardy eur je ve hře zcela aktuálně.

Věřitelé dostali slib

Soukromí věřitelé Řecka letos na jaře přistoupili k odpisu části hodnoty svých pohledávek za Řeckem (53,5 %). Věřitelé z veřejného sektoru byli ušetřeni. Týdeník Der Spiegel ovšem dnes přinesl informace, že by měli mezinárodní inspektoři Řecku navrhovat další odpis dluhu.

Schäuble ovšem v rozhovoru připomněl, že v době, kdy se vyjednal haircut řeckého dluhu, byly také vyřčeny garance, že se nic dalšího nebude opakovat. Proto podle něj není realistická ta představa, že by nyní věřitelé měli s něčím podobným souhlasit. Navíc by to nepochybně na úrovni evropských vlád oživilo otázku, jak dlouho se ještě Řecku má pomáhat. "Nepůjčíte přece znovu někomu, kdo vám opakovaně nesplácí staré dluhy," řekl Schäuble.

O podobně silná prohlášení není nouze, řada analytiků ovšem o jejich pevnosti pochybuje. Německo ústy kancléřky Merkelové opakovaně potvrdilo, že chce Řecko za každou cenu v eurozóně, že jiná varianta nepřichází v úvahu. Jak ale na to, když Athény nejsou schopny dodržet svou část dohod?

ECB se drží zpátky

Nepomůže jim ani ECB, která dala najevo, že "nepřeroluje" (neposune splatnost) dluhopisů Řecka ve své bilanci. Nesníží ani úroky na těchto dluhopisech - všechny podobné kroky by podle Draghiho & spol. byly v podstatě přímým financováním řeckého rozpočtu, což ECB nesmí dělat.

ECB by podle plánů evropských politiků měla převzít roli dozorujícího orgánu nad celým bankovním systémem eurozóny. Schäuble v rozhovoru zopakoval, že se příprava dozoru, tedy základu bankovní unie, nesmí uspěchat. Rozhodující je podle něj kvalita. S tím souhlasí i sám Mario Draghi. Právě společný dozor nad bankami v eurozóně je přitom podmínkou toho, aby mohly záchranné fondy eurozóny pomáhat přímo problémovým bankám, po čemž řada evropských vlád (ne ta německá) hlasitě volá.

Závislé Německo a bronzové Řecko Závislé Německo a bronzové Řecko Víte, co mají společného roky 1826, 1843, 1860, 1894 a 1932? Pokud vás napadá, že ...

Nick Beecroft (Saxo Bank): Merkelová použije Řecko jako obětního beránka, i kvůli Grexitu trhy obrátí k horšímu Nick Beecroft (Saxo Bank): Merkelová použije Řecko jako obětního beránka, i kvůli Grexitu trhy obrátí k horšímu Měnové války, Grexit, protesty na jihu Evropy – to vše do tří měsíců vyzmizíkuje z ...

Řecko chce další peníze, ale komu spadnou do klína? Korupce pod Olympem nadále vzkvétá Řecko chce další peníze, ale komu spadnou do klína? Korupce pod Olympem nadále vzkvétá Zatímco Athény vyčkávají na další pomoc od Evropské unie, v zemi bují korupce stejně masivně ...

Německo může opustit eurozónu v zájmu eura, dluhová krize a bankovní unie jsou dva opilci, co se chtějí navzájem podpírat Německo může opustit eurozónu v zájmu eura, dluhová krize a bankovní unie jsou dva opilci, co se chtějí navzájem podpírat Podle Anatola Kaletskyho, hlavního ekonoma GaveKal Dragonomics, může Berlín postupně vycouvat z evropské měnové unie. ...

Zdroj: AP

reklama
reklama