Polsko zatím říká měnovým válkám "Ne!"

| Jan Čermák

Polská národní banka (NBP) překvapivě sazby nemění, čímž dává zlotému křídla. V prakticky všech rozvinutých zemích světa mají dnes centrální bankéři tendenci tolerovat vyšší hrozbu inflace a s odůvodněním, že ekonomika čelí bezprecedentním problémům, uvolňují měnové šrouby, kam až to jde.

Ve středu jsme však v naší bezprostřední blízkosti zaznamenali výjimku. Tou se stala polská centrální banka, která překvapivě nesnížila úrokové sazby o 25 bazických bodů, jak si většina trhu myslela. Podle NBP zůstává inflace nad jejím cílem (což je však v dnešním světě běžné). Mimo jiné i proto je potřeba zajistit, aby reálné úrokové sazby zůstaly pozitivní.

Zlotý by měl posilovat

Odhlédneme-li od dlouhodobějších makroekonomických efektů, které včerejší rozhodnutí NBP přinese, tím nejviditelnějším okamžitým efektem bude posílení polské měny, třeba i vůči koruně. Naše nákupy v Polsku po nějakou dobu určitě nebudou tak levné, neboť NBP minimálně prozatím odmítla vstoupit do měnových válek a přidat se na stranu těch centrálních bank, které chtějí znehodnotit kurz domácí měny.

Pochopitelně i odvaha polských centrálních bankéřů vystavit ekonomiku efektům silné měny bude mít své hranice. Bude-li zlotý posilovat velmi rychle, můžeme se také rychle dočkat dostatečně silně holubičí rétoriky, která trhu připomene, že NBP již na svém listopadovém může jednat agresivněji. Koneckonců, již včera guvernér NBP Belka připomněl, že centrální banka čeká na aktualizovanou inflační prognózu, která by měla být zveřejněna právě na příštím zasedání 7. listopadu.

Polsko - základní úroková sazba NBP
PLNCZK
EURPLN

Peter Garnry (Saxo Bank): Sázíme na akcie malých dravců. Jsou i ve střední Evropě, Praha nás ale nezajímá Peter Garnry (Saxo Bank): Sázíme na akcie malých dravců. Jsou i ve střední Evropě, Praha nás ale nezajímá Rozvinuté ekonomiky čekají léta pomalého růstu a nejistoty. V takovém prostředí se velkým firmám příliš ...

Měnové války: V době uvolněné politiky ECB a Fedu znovu živé téma Měnové války: V době uvolněné politiky ECB a Fedu znovu živé téma Americká centrální banka uvolňuje měnovou politiku - dolar by měl na základě toho oslabit, což ...

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama