32 miliard eur v ESM již tento týden

| redakce

V pondělí byl oficiálně spuštěn permanentní záchranný fond EU, tedy Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Ještě tento týden splatí jednotlivé země eurozóny část vkladů, k nimž se zavázaly. Konkrétně půjde o 32 miliard eur. Ratingová agentura Fitch v pondělí udělila permanentnímu záchrannému mechanismu ESM hodnocení "AAA/F1" se stabilním výhledem.

Kapacita fondu tak bude zatím 200 miliard eur. Do roku 2014 bude postupně splacen i zbytek z 80 miliard kapitálu a kapacita vzroste na 500 miliard. Vedle těchto 80 miliard, které země EMU zaplatí dopředu, se totiž zavázaly v případě potřeby dodat dalších 620 miliard. A proti tomuto objemu (700 miliard) si ESM chystá na trhu půjčit až těch často skloňovaných 500 miliard eur.

Prvním klientem ESM budou španělské banky (respektive španělská vláda, která si půjčí na jejich záchranu). Podle nedávno dokončeného auditu by měly potřebovat 60 miliard, spekuluje se však, že bude částka nakonec nižší, okolo 40 miliard eur. Zbytek bude pokryt ze soukromých zdrojů nebo restrukturalizací bank. K transakci by mělo dojít v listopadu po schválení detailů Evropskou komisí.

Kolik vloží jednotlivé země do fondu ESM?

Kolik přislíbily ESM garantovat jednotlivé státy

ESM: Kdo a z čeho zaplatí tu "velkou palebnou sílu", která má jistit situaci v eurozóně? ESM: Kdo a z čeho zaplatí tu "velkou palebnou sílu", která má jistit situaci v eurozóně? Zahájení činnosti ESM již nestojí prakticky nic v cestě. Jeho objem má být celkem 700 ...

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama