Japonsko dále uvolňuje měnovou politiku

| redakce

Měnový výbor japonské centrální banky oznámil další uvolnění měnové politiky. Úrokové sazby v zemi nadále zůstávají téměř na nule, BOJ ale podle očekávání navýšila program nákupu majetku o zhruba 10 bilionů jenů na celkem 101 bilionů jenů.

Další podobné kroky analytici čekají v roce 2013, protože volby vyhrála strana LDP, jejíž předseda a pravděpodobný budoucí premiér Šinzó Abe již před volbami tlačil na BOJ, aby podpořila ekonomiku dalším uvolňováním měnové politiky.

Banka také oznámila, že bude zvažovat nový inflační cíl, který by mohl být oficiálně oznámen v lednu. Také zde zřejmě reaguje na tlak budoucího premiéra, který požaduje, aby banka zvýšila svůj inflační cíl na 2 % ze současného 1 %. Guvernér centrální banky Masaaki Širakawa dosud tvrdil, že stanovení 2% cíle by bylo v zemi, ve které za poslední dvě desetiletí téměř nepřesáhla spotřebitelská inflace 1 %, kontraproduktivní.

Japonskou ekonomiku již dvě desetiletí trápí stagnace. Země navíc bojuje s problémem, který je ve světě téměř unikátní - deflací. Pokles cen brzdí ekonomický růst, protože lidé nechtějí utrácet za zboží, o němž vědí, že bude dále zlevňovat.

Japonský boj s deflací: Tentokrát všechno jinak? Japonský boj s deflací: Tentokrát všechno jinak? Až čas ukáže, zda nastupující premiér Šinzó Abe vyhraje válku, kterou v posledních dnech vyhlásil ...

Zdroj: ČTK

reklama
reklama