Draghi dělá před víkendem, co může, a sráží riziko v Evropě. Merkelová považuje eurobondy za předčasné téma

| redakce

Výnosy 10letých španělských vládních dluhopisů během dopoledne klesly. Šéf ECB Mario Draghi totiž uvedl, že je banka připravena nadále dodávat likviditu solventním bankám v Evropě. Vyzval ovšem politiky, aby začaly situaci rázně řešit a nespoléhali pouze na likviditu z ECB, případně z dalších centrálních bank (Fedu, Čínské lidové banky, Bank of England a dalších).

Politici podle Draghiho ve snaze o úspory málo myslí na budoucí ekonomický růst. V budoucnu by právě politici měli dělat pro stabilizaci evropské ekonomiky více než tvůrci měnové politiky.

Přebytečnou likviditu je prý ECB schopna kdykoli z trhu znovu stáhnout, nebojí se proto inflačních tlaků v žádné ze zemí evropské měnové unie.

Na výnosy dluhopisů Španělska kromě Draghiho slov "blahodárně" působí především možnost koordinované akce centrálních bank.

Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska

Centrální banky jsou před řeckými volbami v pozoru: Poskytneme likviditu, slibují Centrální banky jsou před řeckými volbami v pozoru: Poskytneme likviditu, slibují Centrální banky vyspělých zemí jsou pro případ, že by výsledky nedělních řeckých parlamentních voleb vyvolaly ...

Je ovšem dobré si připomenout, že ještě před týdnem, kdy se spekulovalo o pomoci španělským bankám a vyvolávalo to krátkodobý optimismus, se výnosy pohybovali o půl procentního bodu níže. Dobrá nálada ovšem nevydržela ani den.

Madrid pláče: Výnosy dluhopisů na rekordu 24 hodin po konci rally vyvolané bailoutem španělských bank Madrid pláče: Výnosy dluhopisů na rekordu 24 hodin po konci rally vyvolané bailoutem španělských bank Agentura Fitch Ratings pokračuje ve svém "masakrování Španělska". Po snížení hodnocení Banco Bilbao a Banco ...

Mario Draghi slíbil, že během několika dnů bude připraven "jízdní řád" dalšího postupu, který má být připraven pro summit EU na konci června. Na něm spolupracuje s prezidentem EU Van Rompuyem. Německá kancléřka mezitím potvrdila svou neochotu k zavedení společných eurobondů. Jsou podle ní předčasným tématem, kterému musí předcházet hlubší integrace politického i ekonomického charakteru.

reklama
reklama