QE3: Slabý trh práce nahrává holubicím z Fedu

| Jan Čermák

Páteční čísla z amerického trhu práce poskytla čerstvou munici holubicím v rámci Fedu. Přijde další měnová expanze už po zasedání, které skončí ve čtvrtek 13. září? Zatímco ECB vyvolala minulý týden na finančních trzích (především těch dluhopisových v eurozóně) euforii, v pátek zveřejněné statistiky z amerického trhu přinesly spíše rozpaky.

Tisk dolarů

Míra nezaměstnanosti v USA sice poklesla na 8,1 %, ale přírůstek pracovních míst 96 tisíc je zjevným zklamáním. Navíc dále stoupá počet těch, kteří opouštějí trh práce jako takový (klesá míra participace), zpomaluje i růst mezd.

Kdy Fed zahájí QE3?

Jak uvedené informace vyhodnotí americký Fed na svém zasedání tento týden? Holubice ve vedení Fedu budou chtít ekonomice pomoci. Půjde o to, zda zvítězí názor, že je potřeba nakupovat další aktiva do bilance centrální banky.

Podle našeho názoru páteční data bohužel jednoznačnou odpověď nedávají. Fed buď k této akci může přistoupit za dva dny, nebo s ní počkat na konec října.

Investory navíc nebude zajímat jen Fed. Již dnes se čeká na výrok německého ústavního soudu, který má rozhodnout, zda je existence nového záchranného mechanismu (ESM) v souladu s německou ústavou. Kromě toho se dnes konají parlamentní volby v Nizozemsku a největší veřejně obchodovaná firma světa Apple má představit nový iPhone.

V USA je 8,1 % nezaměstnaných, ale přibylo jen 96 tisíc nových míst mimo zemědělství: QE3 ve hře? V USA je 8,1 % nezaměstnaných, ale přibylo jen 96 tisíc nových míst mimo zemědělství: QE3 ve hře? Celková míra nezaměstnanosti v USA překvapivě klesla na 8,1 %, nových míst mimo zemědělství však ...

QE3: Věčné téma, které ale možná skončí už na podzim QE3: Věčné téma, které ale možná skončí už na podzim V posledních dnech má na trhy velký dopad nová vlna spekulací ohledně třetí vlny kvantitativního ...

Osud eura v rukou Amsterdamu Osud eura v rukou Amsterdamu Dvě události budou letos na konci léta patřit ke klíčovým pro politickou stabilitu eurozóny. A ...

reklama
reklama