Španělsko požádá o pomoc EFSF 13. nebo 14. září, zní z Goldman Sachs

| redakce

Goldman Sachs po čtvrtečním oznámení ECB poslala svým klientům názor a vysvětlení kroků banky. Analytik GS Dirk Schumacher si myslí, že Španělsko požádá o zahraniční pomoc pro celou zemi velice brzy.

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos

"13. až 14. září Španělsko na schůzce Euroskupiny formálně požádá o podporu Evropský fond finanční stability (EFSF)," píše Schumacher.

Bylo by to v souladu se slovy španělského ministra hospodářství Luise de Guindose, podle něhož země čekala na detaily plánu ECB před formálním podáním žádosti o podporu. ECB přitom právě podobnou žádostí podmiňuje intervence na dluhopisovém trhu.

OMT, nástupce SMP

Její nový program nákupu státních dluhopisů se jmenuje Outright Monetary Transactions (OMT - přímé měnové transakce). Nahrazuje předchozí program Securities Market Programme (SMP) zavedený ještě za předchozího guvernéra ECB Jeana-Clauda Tricheta, který se přestal využívat na začátku letošního roku.

Hlavní rozdíl je právě v tom, že OMT bude podmíněn plněním předem stanovených podmínek pro země, jejichž dluhopisy bude ECB nakupovat. Dohled bude částečně vykonávat i Mezinárodní měnový fond.

Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 % a zahájí odkupy dluhopisů ...

ECB a její program odkupu dluhopisů vol. 1 ECB a její program odkupu dluhopisů vol. 1 Evropská centrální banka již dluhopisy evropských zemí odkupovala v rámci programu Securities Markets Programme (SMP), ...

Plán ECB poodhalen den před zasedáním: Nákupy dluhopisů budou neomezené, ale... Plán ECB poodhalen den před zasedáním: Nákupy dluhopisů budou neomezené, ale... O možných výsledcích čtvrtečního zasedání ECB se již popsaly stohy papíru. Dva úředníci ECB však ...

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama