Mohamed El-Erian: "Nový normál" může brzy skončit, USA čeká zlomový okamžik

| redakce

Šéf největšího dluhopisového fondu na světě Pimco, který je po více než tři roky spojován s termínem "nový normál", jenž vyjadřuje období velice slabého ekonomického růstu, vysoké nezaměstnanosti a vysokého zadlužení, ve svém vystoupení na zpravodajské stanici CNBC uvedl, že tento stav ekonomiky může brzy skončit. Co k tomu jindy opatrného ekonoma vede?

Prostředí "nového normálu" přispělo k uzdravení firemního sektoru, oživení má za sebou i nemovitostní trh. El-Erian si sice není jistý, kdy přesně nový normál skončí, ale každopádně se k jeho konci výrazně přibližujeme. V roce 2009 přitom odhadl trvání této fáze vývoje ekonomiky na 3 až 5 let.

Po "novém normálu" by mohl americkou ekonomiku podle šéfa Pimco čekat zlomový okamžik, po němž by došlo k nastartování rychlejšího hospodářského růstu USA.

Například hlavní ekonomka Société Générale Aneta Markowská takový okamžik očekává již v první polovině roku 2013. Ekonomický růst v USA by podle ní měl přinést růst výnosů z dluhopisů a citelnější pokles nezaměstnanosti.

Jak nastartovat ekonomický růst v sedmi jasných bodech Jak nastartovat ekonomický růst v sedmi jasných bodech Západní ekonomiky (až na jednu nebo dvě výjimky) stále ještě nepřišly na to, jak uniknout ...

Zdroj: CNBC

reklama
reklama