Nejlepší země pro byznys: Začněte v Kanadě!

| redakce

Zatímco Spojené státy a Evropa bojují se svými ekonomickými problémy, kanadské hospodářství prosperuje. Devátá největší ekonomika světa loni rostla o 3,1 % a letos má podle tamní centrální banky zesílit o 2,4 %. Kanada se tak stala podle magazínu Forbes jedničkou mezi zeměmi, kde je ideální začít byznys. Na dalších místech se umístily Nový Zéland a Hongkong.

USA a Kanada - ilustrační foto

Kanada zatím solidně prochází krizí, kterou trpí Evropa i Spojené státy. Banky jako Royal Bank of Canada, Bank of Nova Scotia nebo Bank of Montreal nepotřebovaly pomoc státu a během krize se udržely v zisku.

Kanada se jako jediná dokázala dostat mezi nejlepších dvacet zemí v deseti kritériích, která Forbes sleduje, například ve svobodě obchodu, ochraně investic, výkonnosti akciového trhu, míře korupce nebo technologické vyspělosti.

Z loňského 4. místa se posunula do čela především díky snížení daňové zátěže. To posílilo kanadské hospodářství ve světové konkurenci.

Provázanost s USA

Kanada je hodně závislá na svém jižním sousedovi. Ale i "strýček Sam" na ní - Kanada je největším dodavatelem ropy do USA, tři čtvrtiny veškerého exportu z Kanady míří do Spojených států.

Návod pro prezidenta Obamu: Spojené státy kanadskoamerické jako řešení krize v USA

Nezaměstnanost se v Kanadě drží pod svým průměrem z posledních 25 let (8,5 %), aktuálně se pohybuje na zhruba 7,3 %. Srovnání s USA vyznívá i v tomto směru výborně.

  • 1
  • 2
reklama
reklama