Pimco: Tajemství portfolia největšího fondu na světě

| redakce

Pimco Total Return Fund je největším světovým investičním fondem, který hravě překonavá svojí výkonností většinu své konkurece. Co vlastně drží ve svém portfoliu?

Fond Pimco Total Return drží celková aktiva o hodnotě 193 miliard dolarů. To je přibližně tolik, co hrubý domácí produkt menší země – řekněme Chile, Singapuru nebo Filipín. Je to největší investiční fond, následovaný Growth Fund of America, který v aktivech drží 145 miliard dolarů.

bill gross

I přes mediální všudypřítomnost manažera Billa Grosse a jeho rady o makroekonomických trendech zůstává fungování největšího světového fondu z velké části záhadou. Poslední report z 30. června má 368 stran a je tak nejasný, že mnoho investičních poradců má problémy mu porozumět. Mnoho z nich se o to ani nesnaží.

„Moc nesledují co drží,“ komentuje situaci finanční stratég Ray LeVitre z Net Worth Advisory, která má ve fondu investováno 5 milionů dolarů. „Proto platíme Billa Grosse, aby se postaral o to, co spravují.“

Ale co fond vlastně spravuje? Server morningstar.com se tomu snažil detailněji porozumět. To, co Pimco označuje za hotovost, hodnotí Morningstar jako dluhopisy. Ke 30. červnu tvořily 131,3% aktiv fondu dluhopisy, dodatečných 58% byla hotovost v dlouhé (long) pozici, naproti tomu v krátké (short) pozici – tedy na opačné straně bylo 94,6 procent hotovosti – neboli investice, která nabývá na hodnotě, když ceny klesají.

Zbývajících 8% bylo označeno jako ostatní, tedy: konvertibilní dluhopisy, prioritní akcie nebo deriváty. Takovéto portfolio je podobné hedgovým fondům s finanční pákou.

Syntetické dluhopisy

Pimco total return fond není hedgovým fondem, ale používá některé z technik hedgových fondů. Mírná finanční páka je pro Pimco charakteristickým nástrojem. Ale lidé v Pimcu to nazývají „dluhopisy plus“ Obecně to zahrnuje deriváty.

Fond nakupuje futures kontrakty na dluhopisy nebo jiné deriváty, aby vytvořil expozici vůči dluhopisům, místo toho, aby je nakupoval přímo. Skládá pouze zlomek hodnoty futures kontraktu jako kolaterál. Například kontrakt na 100 milionů dolarů hypotečních dluhopisů může požadovat pouze 5 milionů jako margin (kolaterál). Vzniká tak investice s finanční pákou.

Zbývajících 95 milionů dollarů může manažer fondu uložit do krátkodobých vládních dluhopisů (Treasury bills). Tak vzniká takzvaný „syntetický dluhopis,“ vládní dluhopisy jsou považovány za bezrizikové a tím omezují pákový efekt. Ale Pimco obvykle nakupuje i jiné dluhopisy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama