Fondy: Bohatí Rusové se vracejí

| Marek Janšta

Ruští boháči položili základ svému bohatství především v bývalých sovětských republikách. Dříve však svůj takto nabytý majetek chránili téměř výhradně na švýcarských bankovních kontech a v investicích v americkém dolaru. Vlastnit ve větší míře rubly nebo ruské akcie nebylo in. Finanční krize, která zasáhla naplno i novodobé ruské oligarchy, začala měnit i jejich myšlení a pohled na investice ve vlastní zemi.

Jak sdělil Pavel Těpluchin, prezident investiční banky Troika Dialog v rozhovoru agentuře Bloomberg, finanční krize přinesla ruským milionářům jiný pohled na význam slova riziko. Jisté přístavy s nejvyššími ratingy se pomalu hroutily a donutily je přemýšlet nad jinými alternativními možnostmi ukládání peněz. Taktéž náhled na investice do nemovitostí, které byly mnohými Rusy považovány za bezrizikové, prošel velkou korekcí. Není se co divit. Podle magazínu Forbes ztratilo 100 nejbohatších Rusů jen v uplynulém roce 260 miliard euro. Ze 110 ruských miliardářů v roce 2008 jich nyní periodikum eviduje pouhých 32... A ruské akcie rostou a stávají se předmětem zájmu i lidí, kteří donedávna upřednostňovali švýcarskou jistotu. Vždyť ostatně na riziko musí být zvyklí, když většinu svého majetku nashromáždili po pádu sovětského impéria v posledních patnácti letech.

Ruský akciový trh se na rozdíl od jiných trhů nevrátil hodnoty dosahované před pádem banky Lehman Brothers. Spěje však k nim mílovými kroky i za dosud nebývalé podpory domácích investorů, což je pro důvěru v tamní kapitálový trh jistě dobrá zpráva.

Drobný investor a ruský trh – fondy nabízejí možnosti

Přes všechna popsaná pozitiva je pro ruský trh stále typická vysoká volatilita (kolísavost), která dosahuje za posledních 24 měsíců (počítána jako směrodatná odchylka) 49 procent a také přímá závislost na vývoji cen komodit. Ostatně ruská burza je plná titulů spojených s těžbou a zpracováním nerostného bohatství.

Potenciál budoucích výnosů je však značný a tak by bylo chybou se regionu úplně vyhnout. Drobný investor ho může pokrýt buďto fondy zaměřenými na celý sektor BRIC (Brazílie, Rusko, Indie,Čína) anebo při sofistikovanější investici použít přímo fondy investující pouze v Rusku, případně i v dalších bývalých sovětských republikách. Fondy jsou denominovány v euru nebo americkém dolaru.

Přehled fondů na Rusko
  • 1
  • 2
reklama
reklama