Lithium prozáří portfolio drobného inverstora

| Martin Svoboda

Aktuálním hitem automobilového průmyslu jsou elektromobily. Podle francouzského Renaultu bude už za deset let vybaveno každé desáté auto elektrickým pohonem. Umožnit to má vzácný a v současnosti velevážený kov - lithium. Měkký bílý kov je v bateriích třikrát až čtyřikrát efektivnější než běžná rtuť. Aktuálně jsou lithiové baterie nejvýkonnějším mobilním zdrojem energie.

Proto se lithium už dnes dává do ION-akumulátorů mnoha elektronických výrobků, například mobilů nebo notebooků.

Zástupci německé vlády a automobilového průmyslu mají v nejbližší době diskutovat o naplnění cíle, který předpokládá, že po německých silnicích bude v roce 2020 jezdit milion elektromobilů. Již v příštím roce by mělo začít pronikání německých producentů na trh.

Noví nositelé důvěry

Cílový stav, kdy auta už v budoucnosti nebudou poháněna benzínem, ale elektrobateriemi, už dokázal výrazně nastartovat "růstovou rally" na vzácném kovu lithiu.

Mezi lety 2000 a 2008 rostla celosvětově poptávka po lithiu v průměru o šest procent ročně. Hlavními odběrateli byly v minulosti Čína a Evropa – vždy s podílem kolem 30 procent. Experti očekávají v příštích deseti letech exponenciální nárůst. Poradenská firma TRU Group odhaduje, že poptávka po lithiu poroste do roku 2020 v průměru o více než 20 procent ročně.

Těžba lithia však není úplně oproštěna od rizika. Zaprvé, získávání této komodity z minerálů je velmi nákladné a drahé. Zadruhé, velká část celosvětových zásob se nachází v politicky nestabilních zemích, například v Bolívii. V této jihoamerické zemi se nachází Salar de Uyuni, největší vyschlé solné jezero na světě (12 tisíc metrů čtverečních). A pod solnou krustou se podle vědců nalézá největší zásoba lithia na světě. Získávání lithia ze solanky se jeví jako obzvlášť klíčové pro budoucnost.

S-BOX postupuje vpřed

Finanční branže nyní rovněž usiluje o to, aby si pro sebe ukrojila kus lithiového koláče. Jako jedna z prvních si na toto téma troufla společnost Structured Solutions AG. Společně s firmou Hauck & Aufhäuser Investment vytvořila adekvátní akciový fond. S tímto fondem mohou investoři participovat na hodnotovém vývoji titulů spojených s lithiovými doly.

Investice do lithia

To na první pohled nasvědčuje na aktivně řízené portfolio, konkrétně to však znamená něco jiného: fond napodobuje vývoj barometru S-BOX Lithium Performance-Index tak věrohodně, jak je to jen možné. Hodnota barometru je počítána od listopadu loňského roku a index zahrnuje maximálně 25 celosvětově největších podniků, jejichž obchodní těžiště leží v těžbě lithia.

Aktivní management, na jaký jsme zvyklí u klasického fondu, se zde nekoná. Investoři se místo toho musí spokojit s pololetním přizpůsobováním váhových poměrů jednotlivých titulů zastoupených v indexu. Toto přizpůsobování se odvíjí podle burzovní hodnoty, přičemž čtyři největší společnosti mají svůj podíl omezen na devět procent.

Váhy ostatních členů indexu jsou limitovány čtyřmi procenty. Jde o metodu, jež je obvyklá u mnoha indexových produktů. Roční poplatky (dle struktury) se pohybují s cca 1,4 procenta ještě ve snesitelném rámci. Ten je ovšem katapultován tučným emisním poplatkem ve výši pěti procent.

Pro krátkodobou investici je tudíž tento finanční produkt zcela nevhodný. Daleko více by zainteresovaní investoři měli tento produkt považovat za dlouhodobější strategickou investici. Měli by jí zůstat věrní několik let.

Silná výkonnost

RBS Seltene Metalle TR Index Open End Zertifikat

Nejnovější vývoj hodnoty indexu trochu relativizují vysoké náklady a jejich struktura. Od počátku listopadu 2009, kdy šel nový index SBOX na start, posílil více než o čtvrtinu. Za tempem tohoto růstu v ničem nezaostává cenný papír vztažený na tento index (RBS Seltene Metalle TR In-dex Open End Zertifikat).

Pochází od banky RBS. Investoři nesázejí s tímto produktem pouze na lithium, mohou participovat také na pozitivním cenovém vývoji dalších vzácných kovů, jakými jsou kobalt, molybden nebo titan. V indexu se nacházejí adekvátní těžební společnosti.

Těžkou váhou přitom je kanadská firma Ivanhoe Mines, na které se z více než 20 procent podílí těžařský gigant Rio Tinto. Společně s firmami China Molybdenum, Lonmin a Titanium Metals je společnost Ivanhoe Mines zodpovědná za více než polovinu pohybů hodnoty indexu.

Poplatky leží s hodnotou jedno procento (rovněž za pololetní přizpůsobování struktury indexu) pod úrovní společného produktu společností Structured Solutions a Hauck & Aufhäuser Investment. Jelikož se jedná o variantu "total-return", vstupují do výpočtu kurzu také vyplacené dividendy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama