Chile: Jak investovat do největší nudle na glóbu?

| Martin Svoboda

Chile patří mezi klasické emerging markets. V tomto státě na jihozápadě Jižní Ameriky vládne od roku 2010 prezident Sebastián Piñera, který je za posledních 20 let prvním pravicově orientovaným politikem u moci. Ovšem "politický smír" tady nečekejte.

Chile - ilustrační foto

Před několika týdny opět došlo k násilnostem. Důvodem nepokojů byl dokumentární film, který velebil bývalého diktátora Augusta Pinocheta, jehož ilegálně získaný majetek nebyl dodnes nalezen.

Bohužel se nejedná o jediné problémy. Do ulic vyšla chilská omladina, která požaduje reformu vzdělávání, aby se dalo konkurovat mezinárodním standardům. To je velmi důležité, protože Chile žije z velké části z exportu.

Komoditní bohatství

Chile je především závislé na cenách mědi. Nicméně také lithium je na mezinárodních trzích žádanou komoditou. Dalšími exportními šlágry jsou rybolov a víno, ovšem i zde je patrná velká závislost na světové ekonomice. Není tedy divu, že v roce chilská ekonomika klesala.

Komodity: Dopadne na cenu mědi globální ekonomické zpomalení?

Ovšem již v roce 2010 došlo k hospodářskému oživení, navzdory ničivému zemětřesení ekonomika vzrostla o více než 5 %. I v uplynulém roce byl růst přes 6 %. Pro letošní rok očekává MMF růst HDP o 4,3 %, v roce 2013 by se růst HDP měl vrátit na hodnoty kolem 4,5 %, a to při inflaci, jejíž úroveň nepřekoná míry růstu.

Hospodářství je soustředěno především v regionu hlavního města Santiago de Chile, kde žije více než polovina obyvatelstva. Nicméně zmíněné zemětřesení, které zemi postihlo v únoru 2010, zanechalo stopy - došlo ke zničení velké části infrastruktury. Celkově vzato je ovšem politické a hospodářské prostředí velice stabilní, především díky konzervativní finanční a hospodářské politice, jejíž základní principy jsou zakotveny přímo v ústavě.

Indie a Čína se zadrhávají. Hledají se nové BRIC Indie a Čína se zadrhávají. Hledají se nové BRIC Kdo v poslední dekádě "vsadil" na rozvíjející se země, "neprohrál". Tato skupina zemí, zvláště pak ...

reklama
reklama