Tvoří se na mladých trzích bublina kvůli ETF?

| Andrej Rády

Američtí investoři letos napumpovali do fondů rozvíjejících se trhů přes 26 miliard dolarů. 15 miliard z této částky na ně přiteklo skrze ETF, nebo-li burzovně obchodované fondy, pro které se také používají výrazy iShare, SPDR, PowerShare nebo indexová akcie. Tyto fondy mají v portfoliu všechny akcie na trhu nehledě na jejich cenu.

Podle některých manažerů hedgeových fondů a dalších investorů tyto obrovské částky zkreslují skutečnou hodnotu akcií a vytvářejí na trhu bublinu, která může dosáhnout nebývalých rozměrů.

Při zběžném pohledu je těžké nesouhlasit. Peníze proudí do těchto ETF, které pokrývají celou bázi indexu konkrétního rozvojového trhu. Těmito nákupními objednávkami se ceny akcií dostávají výš a strhávají k nákupům další investory. A cena dál roste.

Vznikající bubliny na rozvojových trzích vidí i Gus Sauter, investiční šéf Vanguard Group, jedné z největších společností spravujících indexové fondy a ETF. Některé trhy, jako například Brazílie nebo Peru, letos posílily o 100 procent. "Buď se na těchto trzích stalo něco zásadního, nebo se zkrátka cena akcií utrhla od reality. Podle mě je to spíš ta druhá možnost."

ETF mohou pomoct

Než investoři zpanikaří a vystoupí z fondů na rozvíjejících se trzích, měli by si uvědomit, že bublinu zdaleka nevytvářejí tyto fondy samy; mnohé možná překvapí, že právě ETF by brzy mohly ze vzniklé bubliny část odsát, a to zcela kontrolovaně.

ETF na brazilský trh

Ukažme si to na příkladu Brazílie. ETF pokrývající brazilský akciový trh, iShares MSCI Brazil Index ETF, téměř ztrojnásobil svoji hodnotu během posledního roku. V současnosti je v něm investovaných skoro 11 miliard dolarů, z toho 2 miliardy jsou letošních nových investic. Celých 38 procent fondu je investováno ve dvou společnostech – ropném gigantu Petrobras a těžařské společnosti Vale do Rio Doce.

To ovšem není nic nového ani výjimečného. Některé rozvojové trhy jsou zkrátka o několika velkých hráčích, a tak ETF na tyto trhy ne zcela přesně reflektují stav celé ekonomiky. Právě brazilský trh jsou dvě velké společnosti a spousta malých. Na konci roku 2007 tvořily Petrobras a Vale 50,3 procenta celého indexu, tedy mnohem více než dnes. A navíc se tyto dvě společnosti tehdy obchodovaly o dost dráž.

  • 1
  • 2
reklama
reklama