ETF na české akcie? Hledáte marně, ale v rámci regionu možnosti jsou

| Roman Müller

Uvažujete o investici do akcií z pražské burzy prostřednictvím ETF? Takto zaměřený fond nenajdete. Řešením může být investice do fondu, který sleduje některý z východoevropských indexů. I zde je však nabídka velmi skromná. Navíc se musíte smířit s tím, že investicí do ETF podstupujete měnové riziko.

ETF - ilustrační obrázek

Jednou z často zmiňovaných nevýhod burzovně obchodovaných fondů je absence korunových produktů (pozn. pro korunové investory). Kdo dnes uvažuje o investici do ETF, musí si vystačit s nabídkou fondů vedených v cizích měnách. S tím souvisí i měnové riziko. V hledáčku českých investorů mohou být i akcie obchodované na pražské burze. Lze prostřednictvím ETF pokrýt tento trh?

ETF investující pouze do českých akcií nenajdete

I když by čeští investoři jistě ocenili korunový fond investující výhradně do titulů obchodovaných na pražské burze, žádný takový produkt v současné nabídce providerů nenajdeme. Poskytovatelé ETF se zaměřují na trhy s dostatečnou nabídkou zajímavých titulů. Svou roli hraje i předpokládaný zájem ze strany investorů.

Přestože se dnes obchoduje na pražské burze s patnácti tituly, hlavní slovo mají čtyři společnosti, a to Erste Group, ČEZ, Komerční banka a Telefónica O2. Jejich celková tržní kapitalizace tvoří více než 80 % trhu. Čtyři zajímavé tituly k sestavení ETF nestačí.

V nabídce poskytovatelů ETF mohou čeští investoři využít fondy, které se zaměřují na širší region – například trhy východní Evropy. K dispozici jsou i ETF investující převážně v Polsku, České republice a Maďarsku. U těchto fondů najdeme i nejvyšší zastoupení českých akcií (pozn. v rámci nabízených ETF zaměřených na východní Evropu).

  • 1
  • 2
reklama
reklama