Izrael, Korea, Tchaj-wan: Ještě rozvojové, nebo už rozvinuté trhy?

| Jana Horáčková

Na mladé ekonomiky investoři sázejí miliardy dolarů prostřednictvím ETF fondů. Fondy se samozřejmě vyvíjejí různě v závislosti na tom, které země a sektory jsou v nich zahrnuty. A některé země už se zdají investorům do mladých trhů v podstatě vyspělé.

Vanguard Emerging Markets ETF
iShares MSCI Emerging Markets Index Fund

Dva dominantní ETF fondy – Vanguard Emerging Markets ETF (VWO) a iShares MSCI Emerging Markets Index Fund (EEM) – jsou založeny na indexu MSCI, který zahrnuje Izrael, Jižní Koreu a Tchaj-wan. Tyto země však již podle mnohých zdaleka nepatří mezi rozvíjející se země.

Jde totiž o jedny z největších světových konečných zpracovatelů. Podle Richarda Kanga, investičního ředitele společnosti Emerging Global Advisors, se již do "profilu" emerging markets zkrátka nevejdou. HDP na osobu je v těchto zemích vyšší než 20 tisíc dolarů ročně, a vytvořila se zde střední třída, což odporuje definici mladých trhů.

Tradiční emerging markets řídnou

"Všechno tam vypadá jako ve vyspělých zemích," upozorňuje Kang. V těchto zemích navíc pulzuje vyspělý technologický průmysl a zdravotnictví, ubývá chudých lidí a na rozdíl od klasických emerging markets tyto ekonomiky nejsou závislé na exportu přírodních zdrojů.

SPDR S&P Emerging Markets ETF

Společnost Emerging Global Advisors se proto rozhodla pro svůj nový ETF SPDR S&P Emerging Markets (GMM) vybírat akcie z indexu společnosti Dow Jones, který tyto tři země nezahrnuje.

Tento fond se srovnává s benchmarkem zahrnujícím Tchaj-wan i Izrael, ovšem vylučujícím Koreu. Je založen na indexu S&P Emerging BMI, který Koreu zařazuje do kategorie rozvinutých trhů.

EEG vs EEM

Indexový fond mladých trhů Dow Jones Emerging Markets Titans Composite (EEG) se od svého založení loni v červenci vyvíjí podobně jako fond sledující index MSCI Emerging Markets (EEM). Dow Jones Titans Index však roste i klesá o něco prudčeji než MSCI EM.

Jižní Korea i Tchaj-wan zůstanou součástí indexu MSCI EM minimálně do poloviny roku 2011, Izrael by měl naopak koncem jara podle společnosti MCSI Barra z indexu MSCI vypadnout.

  • 1
  • 2
reklama
reklama