Pákové ETF: Dvojnásobné zisky na "trading-market"

| Martin Svoboda

Index DAX jakoby se nemohl rozhodnout, jakou cestou se má vydat. Suma sumárum, německý tržní barometr se pohybuje v širokém rozmezí mezi dolní hranicí 5 500 a horní ve výši 6 300 bodů. Aktuálně se vůdčí německý index kótuje poblíž středu tohoto širokého intervalu - kolem šesti tisíc bodů. Na skok směrem nahoru trhu aktuálně chybí elán. Tržní nálada a prostředí jsou stále příliš negativní.

Diskuze okolo zadlužení některých států v eurozóně jsou silně přitěžující. Konjunkturální data sice signalizují převážně pokračování růstového trendu. Ovšem množí se úvahy, zda současný růstový trend může být trvalejšího rázu. I úsporný program německé vlády (představený v uplynulých dnech) by mohl mít příliš negativní vliv na další hospodářský vývoj.

Naproti tomu se trh směrem dolů zdá být dobře zajištěný, což dokládá také fundamentální analýza: německý index DAX se aktuálně oceňuje desetinásobkem odhadovaných zisků na rok 2011. Jde o zisky firem zahrnutých do indexu. Aktuální průměrný dividendový výnos u společností z segmentu "Top 30" v současnosti dosahuje úrovně 3,4 procenta.

Trading-Market

Tím pádem se německý DAX nyní nabízí pro realizaci krátkodobých spekulací. S klasickými participačními cennými papíry vztaženými na DAX však musíte mít dobrý timing, abyste vůbec vydělali nějaké peníze.

Do hry tedy vstupují pákové produkty. Není však nutné, aby se hned sahalo po opcích, WAVEs nebo knock-outech. I u fondů ETF (Exchange Traded Funds) jsou nyní již možné investice s pákovým efektem.

Lyxor jako první emitent uvedl na trh ETF, jenž se vztahuje na indexový barometr LevDAX (ISIN LU0252634307). LevDAX je strategický index, který německá burza (Deutsche Börse) kalkuluje už od roku 2006 tak, že vývoj DAXu se násobí pákovým efektem s faktorem 2 – při každodenním přizpůsobením báze indexu.

Přitom je potřeba vzít v potaz ještě malé zvláštnosti: faktorem 2 participujete jen tehdy, když jste ve "hře" od začátkuobchodování ve zvolený obchodní den. Změny již na počátku obchodování totiž účinek pákového efektu lehce deformují. Páka tedy platí jen pro změny vůči předchozímu dni – po odečtu finančních nákladů (sazba EONIA, aktuálně činí cca. 0,3 procenta) a poplatku 0,4 procenta p.a.

Navíc může dojít k přizpůsobování podkladové báze indexu i během dne. To ale jenom v případě, kdy by DAX měl skutečně během jednoho dne ztratit více než 25 procent ze své hodnoty – což se tedy ještě nikdy v historii nestalo.

V tom případě by byly za novou startovní hodnotu pro zbytek obchodního dne brány ty kurzy, které jsou relevantní v okamžiku 25procentního propadu. Toto opatření by mělo investora ochránit před totální ztrátou.

Německá burza kalkuluje ostatně i index "LevDAX x4", který násobí vývoj klíčového německého indexu faktorem 4. Zde ale společnosti, které nabízejí ETF-fondy, ještě neemitovaly adekvátní finanční produkty. Při pohledu na konstantní rozšiřování nabídkové palety by na sebe neměly takové fondy nechat dlouho čekat.

ETF DAX
reklama
reklama