ETF: Obliba burzovně obchodovaných fondů roste

| Evžen Fojtík

Burzovně obchodované fondy mohou mít široké využití v řadě portfolií. Díky příznivé nákladovosti, snadné dostupnosti a širokému výběru jejich obliba narůstá nejen mezi institucionálními, ale i drobnými investory. Na rostoucí popularitu reagují i emitenti produktů a vydávají další fondy s různými podkladovými indexy.

Makléři na NYSE

Spolu s rozšiřující se řadou produktů roste i objem prostředků spravovaný těmito fondy. Podle ředitelky ETF výzkumu a strategie ve společnosti BlackRock Deborah Fuhr si získávají burzovně obchodované fondy stále větší prostor i mezi institucionálními investory.

ETF pokrývají i specifické trhy

Dalším faktorem rostoucí popularity ETF je jejich výkonnost a zaměření na atraktivní sektory trhu. Emitenti ETF vydávají stále zajímavější produkty zaměřené na specifické části trhu, kterým klasické podílové fondy jen stěží konkurují.

Roste schopnost ETF obhospodařovat jak široké trhy, tak lokální specifické části, které jsou za použití jiných nástrojů pro drobného investora nedostupné či příliš nákladné – přitom slibují zajímavý výnos. Na misku pozitiv je třeba dát i transparentnost produktů.

Burza Praha: Na parket se řítí první ETF kopírující index PX

Meta bilionu dolarů dosažena

Podle společnosti BlackRock dosáhl v prosinci roku 2010 objem v USA vydaných ETF či ETP (exchange traded products) hranice jednoho bilionu dolarů. V prosinci roku 2010 bylo na trhu v USA k dispozici 894 ETF spravujících aktiva o objemu 887 miliard dolarů od 28 emitentů na dvou burzách.

  • 1
  • 2
reklama
reklama