ETF v portfoliu: Jak vydělat na rostoucích cenách ropy?

| Andrej Rády

Zasáhla vysoká cena ropy vaše portfolio? Růst cen ropy v posledních týdnech vyvolal obavy o další ekonomické oživení, dokonce se otevřeně uvažuje o možném návratu recese. A ceny ropy nejspíš dál porostou.

Ropa - ilustrační foto

I v případě, že se podaří zažehnat vážné problémy v severní Africe a na Blízkém východě, ropa bude mít další důvody zdražovat – růst světové populace, rozvoj průmyslu v Číně a Indii a stále vyšší podíl střední třídy mezi obyvateli rozvojových zemí.

Podle komoditních analytiků Standard & Poor’s je pro ropné společnosti složité hledat nová ložiska. Produkci zdražila například i nová bezpečnostní pravidla a omezení zavedená po havárii plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu loni na jaře. Ceny ropy tak podle řady expertů bez problémů pokoří 120dolarovou hranici, někteří jsou ještě smělejší a neváhají cílovat ceny ropy až ke 200 dolarům za barel.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Drahá ropa jako investiční příležitost

Portfolia zasažená negativním sentimentem okolo mocenských turbulencí v zemích exportujících ropu by si však mohla naopak oddechnout. Jsou totiž investice, které z dražší ropy přímo profitují.

Proč stojí Brent více než americká ropa WTI?

Jednou z atraktivních možností jsou investice do podílových fondů, v jejichž portfoliích je hojně zastoupen ropný sektor. Jsou totiž cenově jistě přístupnější než nákup akcií ropných gigantů jako ExxonMobil nebo Chevron, jejichž akcie stojí přes 80, resp. téměř 100 dolarů.

reklama
reklama