ETF si cestu do českých portfolií teprve hledají

| Alena Müllerová

Žádné vstupní poplatky, nízké poplatky za správu, široká nabídka produktů, jednoduchá konstrukce. Ani tyto argumenty zatím nepřesvědčily Čechy k vyššímu využití burzovně obchodovaných fondů. Teprve čas ukáže, zda se budou takzvaná ETFka těšit rostoucí oblibě podobně jako v zahraničí. Dnes jsou využívány jen zkušenějšími investory.

Makléři

I přes řadu výhod najdeme burzovně obchodované fondy v portfoliích českých investorů jen zřídkakdy. Na místě je otázka, proč nejsou tyto produkty více využívány. Mezi hlavní důvody můžeme zařadit minimální marketingovou podporu těchto produktů, malou informovanost a chybějící nabídku korunových fondů.

O výhodách i nevýhodách se hodně mluví

Na tuzemských i zahraničních finančních webech snadno naleznete seznam výhod burzovně obchodovaných fondů. Ve výčtu pravděpodobně narazíte na nízkou nákladovost, dostatečnou diverzifikaci, likviditu, transparentnost, bezpečnost či možnost vydělávat i při poklesu trhu.

Podobně jako u ostatních investičních nástrojů i u burzovně obchodovaných fondů nalezneme nevýhody. Čechy může od této investice odradit horší orientace v nabídce, obavy ze správného rozložení prostředků mezi jednotlivé fondy, nutnost investovat vyšší částky či již zmíněná nutnost investovat v cizích měnách.

Některé obavy časem zmizí

Burzovně obchodované fondy stále patří mezi "mladé" nástroje. I když se v zahraničních médiích často dočtete, že obliba burzovně obchodovaných fondů rychle stoupá, i zde nedošlo k raketovému růstu ze dne na den. Než ustoupí obavy z nového produktu, musí jej investoři nejdříve poznat.

Burza Praha: Na parket se řítí první ETF kopírující index PX

  • 1
  • 2
reklama
reklama