Short ETF: Vydělejte na poklesu!

| Roman Müller

V posledních dnech se indexy světových burz ponořily hluboko do červených čísel. Americký index S&P 500 od začátku srpna umazal téměř dvacet procent. S podobným výsledkem skončil i japonský Nikkei. Propadu se nevyhnuly ani evropské burzy, rozvíjející se trhy a země BRIC. Červená vládla téměř všude, kam se člověk podíval.

Býci vs. medvědi

Na letošní srpen bude řada investorů dlouho vzpomínat. Když ne u nás venku, tak alespoň na světových burzách bylo začátkem měsíce opravdu horko (pozn. data od 1. 8. do 10. 8. 2011). Všechny negativní zprávy (např. snížení ratingu USA, druhá záchrana Řecka, problémy v Itálii, Španělsku, obavy z nástupu druhé vlny recese, obavy z vysoké inflace…) se podepsaly na náladě investorů, kteří začali hromadně opouštět všechny rizikovější investice. Davový úprk z trhů se neobešel bez značných propadů burz.

V souvislosti s obavami z vypuknutí globální recese se nedařilo pouze akciím, ale i komoditám. Cena ropy Brent se od začátku srpna propadla o necelých devět procent. Padaly i ceny průmyslových kovů – zinku, hliníku, mědi apod.

Opačným směrem se vydalo zlato, které považují investoři za "bezpečný“ přístav". Otázkou je, zda již není dnešní cena zlata díky neutuchajícímu zájmu kupujících přemrštěná. Kterým směrem se vydá zlato po "pročištění vzduchu" netřeba vysvětlovat.

Jak diverzifikovat u drahých kovů? 5 alternativ ke zlatu

  • 1
  • 2
reklama
reklama