Investujte do amerických akcií s malou volatilitou

| Roman Müller

Akcie amerických firem nalezneme v každém dynamičtěji laděném investičním portfoliu. Kdo se obává výraznějšího propadu hodnoty akcií z indexu S&P 500, může zvolit produkt, který vybírá pouze méně kolísající tituly. Například SPDR S&P 500 Low Volatility ETF vybírá sto akcií, které vykázaly za posledních 252 obchodních dnů nejnižší volatilitu.

Pravděpodobně každý zkušenější investor zná index S&P 500. Ten reprezentuje vývoj předních amerických společností s velkou tržní kapitalizací. Pokrývá přibližně tři čtvrtiny amerických společností ve vedoucích sektorech, proto je využíván jako ukazatel vývoje celého trhu.

V nabídce burz nalezneme řadu ETF (burzovně obchodovaných fondů), které kopírují vývoj tohoto indexu. Poměrně čerstvou novinkou jsou burzovně obchodované fondy zaměřené pouze na akcie firem z indexu S&P 500, které vykazují nižší kolísavost (volatilitu).

Investice do akcií z indexu S&P 500 Low Volatility

V současné době jsou na trhu dva ETF, která kopírují vývoj indexu S&P 500 Low Volatility, a to PowerShares S&P 500 Low Volatility Portfolio a SPDR S&P 500 Low Volatility. Druhý z uvedených produktů je od letošního října nabízen na německém trhu Xetra – jedná se o první fond tohoto typu prodávaný v Evropě.

Powershares S&P 500 Low Volatility CAD Hedged Index ETF

Oba produkty využívají index S&P 500 Low Volatility. Tento index reprezentuje 100 společností z širokého indexu S&P 500, jejichž akcie vykázaly za posledních 252 obchodních dnů nejnižší volatilitu. Kolísavost tohoto indexu byla na pětileté periodě přibližně 12,7 % (v případě indexu S&P 500 to bylo 15,1 %). Dividendový výnos se v případě úžeji zaměřeného indexu pohybuje na úrovni 3,2 %, což je v současné době přibližně o 1,1 procentního bodu více, než nabízí index S&P 500.

S&P 500 Low Volatility Index

Zaměření na defenzivní sektory

V širším indexu S&P 500 mají největší váhu společnosti podnikající v oblasti informačních technologií, finančním sektoru a zdravotnictví. U burzovně obchodovaného fondu SPDR S&P 500 Low Volatility ETF mají nejvyšší váhu akcie společností ze sektoru spotřebního zboží (31 % versus 11 %), utilit (29 % versus 3,7 %) a zdravotní péče (14 % versus 12 %). Z uvedeného srovnání je patrné zaměření na akcie, které lépe odolávají negativnímu vývoji ekonomiky.

Burzovně obchodovaný fond nabízející "výběr akcií", jejichž ceny méně kolísají, ocení především investoři s vyšší averzí k riziku. Fond lze zařadit do spravovaného portfolia i v situacích, kdy vzrůstá nervozita na trzích a je očekáváno výraznější kolísání cen akcií.

Kompletní článek najdete na serveru ETFs.cz

Funguje diverzifikace jen do chvíle, než přijde bouřka? Funguje diverzifikace jen do chvíle, než přijde bouřka? Harry Markowitz v padesátých letech představil teorii, jak lze využít diverzifikace při investování. Na základě ...

Malá volatilita? Nenechte se mýlit, tradeři dlouhodobě akciím nevěří Malá volatilita? Nenechte se mýlit, tradeři dlouhodobě akciím nevěří Část investorů zůstává relativně v klidu, když sleduje, jak akciovému trhu v posledních dnech dochází ...

reklama
reklama