Zdravotní péče pro vaše portfolio

| Roman Müller

Investiční portfolio lze snadno obohatit o balík akcií firem ze sektoru zdravotní péče. V jednom produktu získáte světoznámé společnosti jako Johnson & Johnson, Pfizer, Novartis, Roche, Merck či Sanofi-Aventis. Tyto a další akcie nabízejí burzovně obchodované i klasické podílové fondy. Který z produktů si vyberete?

Léky - ilustrační foto

Ačkoli sektor zdravotní péče nebude v investičním portfoliu nikdy tím nejdůležitějším, do portfolia jistě patří. Sektor zdravotnictví je reprezentován širokou škálou firem z různých oborů. Zařadit sem můžeme například společnosti, které se zabývají vývojem a výrobou farmaceutických a biotechnologických produktů, výrobou a distribucí zdravotnického materiálu či provozováním zdravotnických zařízení.

Jednou z příjemných vlastností akcií firem ze sektoru zdravotnictví, zejména v období recese, je menší závislost na hospodářském cyklu. Z tohoto pohledu mohou tyto akcie přispět ke stabilizaci investičního portfolia. Neznamená to však, že by sektor zdravotnictví nemohl vykázat i výraznější propad.

Klasické podílové fondy i ETF

Většina drobných investorů se nezabývá výběrem konkrétních společností, ale hledá komplexnější produkty. Mezi takové patří klasické podílové a burzovně obchodované fondy. V seznamu v Česku nabízených podílových fondů najdete například produkty ING (L) Invest Health Care, FORTIS L FUND Equity Health Care World a Raiffeisen-HealthCare-Aktien. Uvedené fondy mají za cíl překonat výkonnost indexu MSCI World Health Care.

Na stejném indexu je postaven i burzovně obchodovaný fond od společnosti Lyxor - ETF Lyxor MSCI World Health Care. Cílem tohoto ETF není překonat výkonnost trhu (indexu), ale co nejvěrněji ji kopírovat.

Najdou se i další klasické podílové fondy, které se zaměřují na ještě užší segment, například farmaceutické firmy (Fond farmacie a biotechnologie ČP Invest, KBC Equity Fund Pharma, ESPA Stock Pharma a další).

  • 1
  • 2
reklama
reklama