Zajištění na důchod pomocí ETF? Proč ne

| redakce

Každý finanční produkt má výhody i nevýhody. Kdo se nespoléhá pouze na státní penzi, využívá již dnes penzijní či podílové fondy. V souvislosti s důchodovou reformou lze v brzké době očekávat i nabídku nových fondů. Alternativou ke klasickým podílovým fondům jsou i burzovně obchodované fondy.

Zajištěný důchod - jak na to?

Podobně jako v Německu či ve Švýcarsku funguje v České republice průběžný systém financování výplaty důchodů. Dnešní pracující přispívají na důchody současným seniorům. Tento systém byl nastaven před více než sto lety, kdy "průměrný" důchodce pobíral peníze pouze několik let.

Nejen v České republice se prodlužuje střední délka života a lidé si užívají důchodu i desítky let. Porodnost klesá, populace stárne a snižuje se počet lidí přispívajících do systému. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že dnes připadá na jednoho důchodce 1,8 ekonomicky aktivních lidí - plátců sociálního pojištění.

Pokud se systém neupraví, v roce 2050 to bude podle posledních analýz asi 1,2. Přitom schodek důchodového účtu v současnosti činí asi 30 miliard korun ročně. Státní systém důchodového zabezpečení proto není při nynějším nastavení dlouhodobě udržitelný.

Kolik lidí bude pracovat na jednoho důchodce? Kolik lidí bude pracovat na jednoho důchodce? Vyspělé země nastoupily již před mnoha lety trend, který se jim nepodaří zvrátit dlouhá desetiletí ...

Bez vlastních úspor se neobejdete

V současné době si mohou lidé dobrovolně spořit v penzijních fondech. Kdo se rozhodl do těchto fondů investovat, získal státní příspěvek. Nevýhodou penzijních fondů je jejich konzervativní konstrukce. Ke spoření na dvacet, třicet a více let nejsou ideální.

  • 1
  • 2
reklama
reklama