Je libo krátkodobou spekulaci? Zkuste ETF!

| Jan Machálek

Jednou z výhod ETF je rychlost obchodování. Podíly můžete nakupovat a prodávat stejně rychle jako akcie. Oproti klasickým podílovým fondům je možné vydělávat nejen na rostoucích, ale i klesajících trzích. V nabídce jsou i fondy využívající finanční páku. Nezapomínejte na rizika, rychlé zisky mohou vystřídat ztráty.

ETF - ilustrační obrázek

Burzovně obchodované fondy využívají nejen institucionální investoři, ale i jednotlivci. Dnes již lze vybírat z celé řady konstrukcí. V nabídce jsou různé třídy aktiv, můžete nakupovat nejznámější světové indexy, investovat v rámci vybraných regionů, zemí či sektorů, vstupovat do dlouhých i krátkých pozic a využít pákové produkty.

Investice vs. spekulace

Cílem většiny investorů je dlouhodobé budování finančního majetku. Pro naplnění tohoto cíle jsou vybírány takové investiční produkty, jejichž hodnota v čase roste. Na krátkodobé, větší či menší pohyby cen dlouhodobí investoři většinou nijak nereagují, drží se strategie "kup a drž".

Strategie pro současné trhy: Držet likviditu a čekat

Na trzích se však pohybují i lidé, kteří si rádi zaspekulují. Jejich cílem je vydělat na krátkodobých výkyvech tržních cen cenných papírů, ať už se pohybují směrem nahoru, či dolů.

Kdo se nebojí spekulovat na krátkodobé pohyby cen, může využít burzovně obchodované fondy. Ty mají oproti klasickým podílovým fondům tu výhodu, že je lze nakupovat a prodávat stejně pružně jako akcie, tedy kdykoli v průběhu obchodních hodin burzy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama