Tyto akcie by neměly chybět v žádném portfoliu

| Alena Müllerová

Produkty firem Apple, IBM, Microsoft, General Electric nebo Nestlé zná snad každý. Tyto a další významné společnosti by neměly chybět v žádném investičním portfoliu. Akcie světových společností nabízejí burzovně obchodované fondy sledující index MSCI World. Některé fondy přidávají i firmy z rozvíjejících se zemí.

Základním stavebním prvkem dynamičtěji laděných portfolií jsou akcie nadnárodních společností. Většina drobných investorů se nebude zdržovat sestavováním vlastního portfolia z akcií jednotlivých firem, ale zvolí klasické či burzovně obchodované fondy. Portfolia fondů obsahují i několik stovek akcií.

Svět plus rozvíjející se trhy

Burzovně obchodované fondy mohou kopírovat vývoj indexů MSCI World či MSCI All Country World. První z indexů vypovídá o vývoji akcií firem z 24 vyspělých zemí.

O něco širší zaměření mají ETF postavená na indexu MSCI All Country World. Kromě vyspělých zemí zde najdete například i akcie z Mexika, Malajsie, Indonésie či Thajska. Samotná váha těchto zemí v indexu je ovšem nízká. Z hlediska tržní kapitalizace naleznete v indexu pouze velké a střední společnosti.

Tip: Před každou investicí si odpovězte na tři otázky: Jak velký pokles investice unesete, jaký výnos očekáváte a kdy budete cenné papíry prodávat.

Je z čeho vybírat

Burzovně obchodované fondy kopírující vývoj indexu MSCI World či MSCI All Country World najdete v nabídce všech významných emitentů. Například na německém trhu Xetra najdete tyto fondy pod hlavičkou společností iShares, Lyxor, UBS, Credit Suisse, SPDR či Amundi. Při výběru fondu se zaměřte na výši majetku pod správou, likviditu, celkovou nákladovost a způsob replikace indexu.

Při výběru fondu je potřeba zvážit všechna rizika Při výběru fondu je potřeba zvážit všechna rizika Každá investice přináší jistá rizika. Již při výběru burzovně obchodovaného fondu zvažte, jak velký pokles ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama