Manažer fondu měsíce: U českých dluhopisů vidím jednoznačně prostor pro růst

| redakce

Všechny možné scénáře podle něj hovoří pro růst cen českých státních dluhopisů. Jan Vedral řídí fond jinak. Aktivně pracuje se splatností dluhopisů a to mu vynáší dlouhodobě první místo v žebříčku korunových dluhopisových fondů. Jak se rozhoduje? Jaký vývoj očekává pro nejbližší měsíce?

Conseq Invest Dluhopisový fond

investicniweb (IW):

Váš fond si na jaře prošel velkým poklesem. Stejně rychle, jako hodnotu ztratil, tak ji dokázal získat. Poklesem si prošly nejen akciové trhy, ale i trhy dluhopisů. Jak jste vnímal tehdejší období a co jste udělal proto, aby se fond vrátil na své původní úrovně?

Cena a výnos

Když roste výnos dluhopisu do splatnosti, tak jeho cena klesá. A naopak, rostoucí ceny dluhopisů snižují výnos do splatnosti.

Spread

Výnos dluhopisů se často udává fromou tzv. spreadu. Jde o výnos nad bezrizikovou sazbou, udává se v bazických bodech.

100 bazických bodů (nebo jen bodů) = 1%

Pokud je spread 200 bodů a bezriziková sazba 1%, tak dluhopis má výnos do splatnosti celkem 3%.

Eurotrh

Dluhopisy jsou denominovány v jiné meně, než je domácí měna emitenta. Napřílad česká firma vydá dluhopisy v eurech nebo evropská firma může vydat dluhopisy v české koruně.

Jan Vedral (JV):

Nás vývoj skutečně překvapil. Při minulých krizích vyrostl výnos státních dluhopisů nad tzv. swapovou křivku, tedy očekávání trhu, zhruba o 40 bodů (tzn. 0,4%, pozn. redakce), někdy o 70. Ale u dluhopisů s delší splatností nás spread ve výší 200 bodů (2%, pozn. redakce) opravdu zaskočil. To jsem si neuměl představit. Neuměl jsem si nakonec představit víc věcí, které se staly. I to, co se stalo s podnikovými dluhopisy. Například fakt, že General Electric s ratingem AA se bude obchodovat se spreadem 1000 bodů (přirážka 10%, pozn. redakce). To pro mě byla opravdu novinka. A to už jsem pár krizí zažil.

Na druhou stranu, nakonec to byla obrovská příležitost. Ale v ten okamžik, čím to bylo levnější, tím méně tomu člověk věřil. Říkal jsem si: „Asi něco nevím“.

Na začátku roku jsme si řekli, že budeme nakupovat dluhopisy investičního stupně. Přistoupili jsme na riziko, že něco zkrachuje, ale bohužel nevíme co. Ty ceny však byly nesmyslné. Dali jsme si limit, jakou maximální váhu může jedna emise v portfoliu mít. A kupovali jsme na eurotrhu a zajišťovali jsme to do koruny.

reklama
reklama