Manažer fondu měsíce: Mám rád býky a medvědů se nebojím

| Petr Novotný

Volatilita, korelace, benchmark a stock picking. Cizí slova, kterým sice nemusí rozumět drobný investor, ale o to víc je musí při dnešním rozkolísaném vývoji na burzovních trzích "zohlednit" profesionální portfoliomanažeři podílových fondů. Jedním z nich je Thierry Rojat, který je správcem akciového fondu Parvest Europe Flexible Equities.

THIERRY ROJAT

Investiční web (IW): Proč má váš fond vsazeno právě na evropské akcie?

Thierry Rojat (TR): BNP Paribas je globální banka s evropskými kořeny, naše nabídka akciových podílových fondů jen v rodině Parvest zahrnuje široké spektrum 21 fondů. Protože evropské akciové trhy známe nejlépe, je logické, že tento koncept chceme nejdříve uplatnit právě na evropských akciových trzích. Pro dynamičtější evropské investory je místní akciový trh základním kamenem při stavbě dlouhodobého portfolia. Akcie mají dlouhodobě nejvyšší návratnost ze všech tříd aktiv, ale mají také nejvyšší riziko, které lze měřit volatilitou.

pro dynamičtější evropské investory je místní akciový trh základním kamenem při stavbě dlouhodobého portfolia

IW: Jak má drobný investor chápat v názvu vašeho fondu slovo „flexibilní“?

vykonnost vs. volatilita

TR: Flexibilní je označení ve vztahu k zainvestování fondu do akciových trhů. Typický akciový fond sleduje nějaký index, tzv. benchmark a obvykle má téměř 100% majetku v akciích, v opačném případě by na rostoucích trzích zaostával. Oproti nim tento fond má flexibilní podíl akciové složky obvykle v rozmezí 50 – 150% a právě prostřednictvím podílu akciové složky se vedle dalších technik řídí fond tak, aby měl velmi stabilní volatilitu, bez ohledu na aktuální volatilitu na akciovém trhu.

IW: Váš fond „pracuje“ s tržní volatilitou (kolísavostí) tak, aby drobnému investorovi obrazně řečeno hrála do karet…

TR: Zjednodušeně řečeno ano. Všimli jsme si, že v obdobích před velkými poklesy trhů roste nervozita na trzích a tu lze měřit právě rostoucí volatilitou. Nejznámější index volatility se jmenu je VIX, měří volatilitu na amerických akciových trzích a přezdívá se mu také index paniky. Obdobný index měří volatilitu na evropských akciových trzích, například pro německý index DAX se jmenuje IVDAX. Odsud už je zbývá jen kousek k fondu, který bere v potaz tržní volatilitu při rozhodování o výši akciové (rizikové) složky.

navazeni portfolia volatilita

IW: Mohl byste to blíže vysvětlit?

portfoliomanažeři klasických benchmarkových fondů jsou spokojeni, pokud trh spadne o 50% a jimi řízený fond jen o 45%, investory ale taková výkonnost neuspokojuje

Vedle výše akciové složky fond používá dva další nástroje pro stabilizaci volatility. V první řadě může investovat do nástrojů na volatilitu, pokud je volatilita levná. Volatilita je dnes samostatná třída aktiv a třeba v létě 2009 volatilní instrumenty hojně využívali portfolio manažeři akciových fondů jako ochranu proti případnému poklesu na trzích, když odjížděli na dovolenou. Stejně ji využíváme i my ve fondu, ovšem systematicky a nejen když jedeme na dovolenou. Druhý nástroj je systematický prodej call opcí na část akciového portfolia fondu. Call opce sice snižují výkonnost portfolia, když trhy prudce rostou, ale proti tomu fond průběžně inkasuje prémie za jejich prodej, což zlepšuje výkonnost fondu, když trhy stagnují nebo klesají. Suma prodaných call opcí však nikdy nemůže překročit objem akcií v portfoliu, čili jde o tzv. covered call strategii. Fond je takové naše poučení z recese. Portfolio manažeři klasických benchmarkových fondů jsou spokojeni, pokud trh spadne o 50% a jimi řízený fond jen o 45%, investory ale taková výkonnost neuspokojuje. Parvest Europe Flexible Equities by měl dodat tzv. asymetrickou výkonnost, tedy pozitivně korelovanou s rostoucími trhy a podstatně méně korelovanou s klesajícími.

Výhody opcí v portfoliu

reklama
reklama