Ken Teale: Méně riskuji, více vydělávám

| Petr Novotný

Nejraději mám australský Cabernet Sauvignon, ale ještě raději akcie rozvodných a infrastrukturních společností, protože ty neznají "horší ročník", a navíc na ně politici nedají dopustit, říká Ken Teale, sympatický Australan a manažer globálního infrastrukturního fondu WIOF Global Listed Utilities Fund.

Ken Teal

IW: Na čem je založena strategie vašeho globálního infrastrukturního fondu?

Ken Teale (KT): Během uplynulých dvaceti let akcie utilit (rozvodných společnosti) a firem podnikajících v infrastruktuře překonaly svojí výkonností hlavní akciové indexy. Akcie z oboru infrastruktury jsou typickými hodnotovými akciemi, a ty v dlouhodobém horizontu překonávají akcie růstové. Dalším faktorem, který hraje naší strategii a zaměření do karet, je to, že akciové trhy podceňují nízkorizikový profil tohoto sektoru.

Hodnotovým investorem je také Warren Buffett

IW: Patří investiční téma "infrastruktura" jen na mladé trhy, nebo je podinvestování například do silnic, elektráren a letišť investičně atraktivní také na vyspělých trzích, jako jsou Spojené státy nebo západní Evropa?

Akcie z oboru infrastruktury jsou typickými hodnotovými akciemi, a ty v dlouhodobém horizontu překonávají akcie růstové.

KT: Utility a infrastruktura - to je investiční téma, které se dá rovnoměrně aplikovat jak na vyspělé, tak rozvíjející se trhy. Mladé trhy potřebují vybudovat velký objem infrastruktury a vyspělé trhy potřebují nahradit starou (opotřebovanou) za novou. Například rozvody elektřiny prošly v Británii větší rekonstrukcí naposledy v šedesátých letech minulého století. Odhadujeme, že bude například jen ve Spojených státech potřeba v následujících dvaceti letech investovat do tohoto segmentu 2 biliony dolarů.

IW: Jakým způsobem vybíráte akcie do svého portfolia?

Mladé trhy potřebují vybudovat velký objem infrastruktury a vyspělé trhy potřebují nahradit starou (opotřebovanou) za novou.

KT: Jsme hodnotoví investoři a náš výběr je založen na modelech diskontovaných peněžních toků a vnitřní hodnotě. Také se díváme na růstové vyhlídky jednotlivých společností.

Obvykle investujeme do společností, které byly před 20 až 50 lety privatizovány a jejichž zisky pocházejí z dlouhodobých zakázek.

IW: Vašemu fondu hrají nyní do karet ekonomické balíčky, kdy vlády po celém světě utrácejí miliardy dolarů na podporu ekonomik. Jak velkou váhu jim dáváte?

KT: Nemyslíme si, že by se tomu měl přikládat až takový význam. Objem peněz, který se dnes utrácí za infrastrukturní projekty, zatím není tak velký. Obvykle investujeme do společností, které byly před 20 až 50 lety privatizovány a jejichž zisky pocházejí z dlouhodobých zakázek, než abychom vybrali společnosti, které dostaly zrovna nějakou rychlou zakázku. V kontextu vaší otázky je podle nás důležitějším faktorem objem likvidity, kterou v posledních letech napumpovaly centrální banky do finančního systému, protože tyto peníze tlačí nahoru ceny všech aktiv, včetně akcií.

reklama
reklama