Manažer fondu měsíce: Akcie mohou letos přidat dalších 20 %

| Petr Novotný

Správným výběrem akcií a dobrou diverzifikací portfolia šlo krizi rozumně přežít a letošní rok mohou akcie zhodnotit až o dvacet procent, říká Ján Hájek, portfoliomanažer podílového fondu Top Stocks z Investiční společnosti České spořitelny, jehož náplň práce se také skládá z účasti na biotechnologických konferencích a který jako jeden z mála manažerů v Česku sám investuje do fondu, který řídí.

Ján Hájek

IW (Investicniweb.cz): Co říkáte aktuálnímu vývoji na trzích?

Ján Hájek (JH): 125 nejlepších společností z amerického akciového indexu S&P 500 je svojí ziskovostí již 28 procent nad úrovní předchozího vrcholu z přelomu let 2007/08, druhá čtvrtina je na úrovní tohoto vrcholu. Další čtvrtina má k vrcholu ještě 27 procent a v poslední skupině je stále ještě 80 procent firem pod předchozím vrcholem. Samotný index je 24 % pod svým vrcholem, ceny akcií v indexu S&P 500 podle mně zaostávájí za vývojem fundamentu. Takže zjednodušeně řečeno, vidíme cyklický obrat v ziskovosti firem, ale stále je ještě co dohánět, abychom se, jak rád říkám, "dostali zpátky nad vodu".

IW: Jak se díváte s odstupem na silný medvědí trh v letech 2007 a 2008?

vidíme cyklický obrat v ziskovosti firem, ale stále je ještě co dohánět, abychom se, jak rád říkám, "dostali zpátky nad vodu"

JH: Trhy sice prodělaly v letech 2007 a 2008 dramatický pád, ale nedá se říct, že to všechny akcie postihlo stejně. Správným výběrem akcií a dobrou diverzifikací portfolia šlo krizi rozumně přežít.

IW: Takže tvrdíte, že pasivním držením indexu by investor prodělal větší ztráty ve srovnání se selektivním výběrem akcií nebo sektorů?

tzv. "focus" fondy mají vsazeno na koncentrované akciové portfolio, v případě Top Stocks na 25 pozic

JH: V případě, že by vybíral dobré akcie a sektory, by byl na tom určitě lépe. Na tom je založena například i filozofie mého fondu, který se řadí do tzv. "focus" fondů, které mají vsazeno na koncentrované akciové portfolio, v mém případě 25 pozic.

IW: Jaké sektory tedy prošly krizí se "vztyčenou hlavou"?

Většinu lidí asi nejvíce překvapí, že to byly například společnosti ze spotřebitelských sektorů. Zajímavý je pohled na "moje oblíbené" akcie společností provozujících řetězce restaurací. Nejenže se dnes svými zisky dostaly nad úroveň před pádem americké investiční banky Lehman Brothers, ale navíc dokázaly i v roce 2009, kdy si americká ekonomika prošla největším poklesem od konce 2. světové války, meziročně zvýšit zisk.

"moje oblíbené" akcie společností provozujících řetězce restaurací se dnes svými zisky dostaly nad úroveň před pádem americké investiční banky Lehman Brothers

IW: Proč?

JH: Obchodní model restaurací je velmi pružný. Na krizi dokázaly zareagovat přizpůsobením nákladové struktury. Navíc zvýšily o pár procent cenu jídel, což konzument přímo nepoznal, ale těmto firmám to strašně pomohlo.

reklama
reklama