Manažer fondu měsíce: Rozvíjející se trhy jsou zpátky v růstové fázi

| Petr Novotný

Při výběru akcií do portfolia samotná analýza účetních čísel nestačí, a proto dám nejvíce na osobní rozhovor s managementem samotných firem, říká Marcin Fiejka, portfoliomanažer fondu Emerging Europe and Mediterranean Equity ze skupiny Pioneer Investments, jehož fond má pro příští rok vsazeno především na ruské a turecké akcie.

Marcin Fiejka

Jak byste popsal investiční strategii, kterou používáte ve fondu?

Marcin Fiejka (MF): Při výběru akcií se snažíme spojovat to nejlepší z hodnotové (value) a růstové (growth) strategie. Výsledkem našeho investičního snažení je nakupovat akcie s růstovým potenciálem, ale stále ještě za rozumnou cenu.

Jakou váhu dáváte zemi původu veřejně obchodovaných firem vybíraných do portfolia?

MF: Velkou, protože používáme tzv. "top-down analýzu", jíž se snažíme vybrat ty země, v nichž makroekonomické podmínky vytvářejí dobrou půdu pro návratnost akciových investic.

Jak vypadá investiční proces výběru akcií do vašeho fondu?

Emerging Europe and Mediterranean equity - regionální složení
Emerging Europe and Mediterranean equity - sektorové složení

MF: Do pomyslného trychtýře dáme nejprve stovky kótovaných akcií. Pomocí řady filtrů následně dostaneme velmi malý vzorek akcií, které splňují parametry likvidity a ohodnocení pro naše portfolio. Snažíme se vybírat akcie, které mají prostor minimálně pro 25procentní zhodnocení. Kromě toho nás samozřejmě zajímá poměr tržní ceny vůči zisku (P/E), návratnost kapitálu ROE a další poměrové ukazatele.

Budu trošku drzý – to přece k výběru těch "správných akcií" dnes nestačí.

MF: To určitě ne. Jedna věc je vybrat akcie podle účetních a tržních parametrů, a věc druhá je skutečně věřit v "růstovou budoucnost" firem, které máme v portfoliu. Proto se snažíme potkávat pravidelně tváří tvář s managementem společností, které máme v portfoliu. To vidíme jako důležitý faktor pro úspěch fondu.

Jakým sektorům a regionům dnes dáváte v portfoliu vyšší váhu?

MF: Věříme ruským akciím a energetice a naše největší pozice jsou dnes v ruských těžebních společnostech Gazprom, Lukoil a Rosněft. A jak již název fondu napovídá, vybíráme akcie také v blízkosti Středozemního moře. Mezi 76 společnostmi, které máme v portfoliu, tak najdete také atraktivní akcie společností z Izraele, Jordánska nebo Egypta. Zde se však jedná většinou o společnosti střední a menší velikosti.

Komu byste svůj fond doporučil?

MF: Investorovi, který dokáže tolerovat vyšší úroveň rizika a který chce investovat v delším časovém horizontu. Pro českého investora je od 1. června 2010 k dispozici také nezajištěná korunová třída.

  • 1
  • 2
reklama
reklama