Manažer fondu měsíce: Investoři mohou stále naskočit na čínskou vlnu

| Petr Novotný

Čínské, ale ani světové akcie nejsou drahé a korekce, kterou nyní vyvolaly inflační obavy, by dlouhodobého investora neměla znervózňovat, říká Michael Chiu, portfoliomanažer akciového fondu ING Invest Greater China. Jeho fond poráží konkurenci díky lokálnímu přístupu při výběru akcií do portfolia. Chiu považuje čínské akcie za zajímavou investici pro dalších deset let.

Michael Chiu

Růst světové ekonomiky je dnes citelně spojený s vývojem v Číně. Jaký je váš výhled na čínskou ekonomiku pro rok 2011 a ty následující?

**Michael Chiu (MCh): Domníváme se, že bude čínská ekonomika letos růst o 8 až 9 a že je 8procentní růst udržitelný až do roku 2020. Aktuální čínský hrubý domácí produkt na hlavu je 4 300 USD, a pokud bude Čína růst o 8 procent ročně, což není agresivní odhad, dosáhne HDP v dalších deseti letech 10 000 USD, což je podobná úroveň, kterou mají například Turecko nebo Mexiko.

Silný ekonomický růst Číny však vyvolává rizika pro celý svět.

pokud bude Čína růst o 8 procent ročně, dosáhne za 10 let HDP na obyvatele úrovně Turecka nebo Mexika

MCh: To je částečně pravda. Růst čínské ekonomiky například zajisté zvedne poptávku po energiích a surovinách, a proto může celý svět po delší období čelit inflaci. Na druhou stranu, pro investory, společnosti a jednotlivce, kteří zachytí "čínskou vlnu", to znamená řadu příležitostí. Například evropské společnosti jako LVMH, Swatch nebo Nestlé překonaly své kurzové rekordy právě díky čínskému růstu.

Někteří pozorovatelé namítají, že je největším rizikem pro čínskou ekonomiku nemovitostí trh, který vypadá jako bublina před splasknutím.

čínský nemovitostní trh jako celek není "přefouknutý", jako je tomu například v Pekingu nebo Šanghaji, jsou ceny ve většině měst stále velice dostupné

inflace je rozhodně jedna z věcí, kterých se obáváme a kvůli níž dochází ke korekci na trhu

MCh: V některých čínských městech, například v Šanghaji nebo Pekingu, jsou vysoké ceny nemovitostí. Když se však podíváme na čínský nemovitostní trh jako celek, jsou ceny ve většině měst stále velice dostupné. V portfoliu máme akcie realitní firmy, která má developerské projekty v 30 městech a prodává je v průměru za 10 000 jüanů (150 USD) za metr čtvereční, což se za bublinu považovat opravdu nedá.

Ceny potravin a energií v Číně silně rostou. Je inflace tím největším nebezpečím pro čínskou ekonomiku?

MCh: Ano, inflace je rozhodně jedna z věcí, kterých se obáváme a kvůli níž dochází ke korekci na trhu. Čínská administrativa bude pravděpodobně pokračovat v zásazích, jako jsou cenová kontrola nebo exportní restrikce, aby inflaci více kontrolovala. A já osobně věřím v efektivitu těchto opatření.

Co znamená ocenění "Fond měsíce"?

reklama
reklama