Manažer fondu měsíce: Připravte se na konec éry levné ropy

| Michael Šolín

Cena ropy nad sto dolary za barel nevrátí ekonomiku do recese, jak někteří tvrdí. Sníží se pouze dynamika ekonomického růstu. Zároveň je důležité si uvědomit, že není tolik podstatné, jaký objem zásob ropy je ve Saúdské Arábii, ale jak dlouho bude snadno těžitelná ropa dostupná. Nikdo vám na tuto otázku přesně neodpoví, ale je potřeba se na konec éry levné ropy připravit, říká portfoliomanažer Fondu ropného a energetického průmyslu Martin Pecka z investiční společnosti ČP Invest.

Martin Pecka

Není ropa jako ropa. Rozdíl v cenách ropy Brent a WTI se v posledních týdnech dostal vysoko nad 10 dolarů. Čím to je?

Martin Pecka (MP): Rozdíl mezi cenou ropy Brent a cenou ropy WTI je zajímavý fenomén. Byli jsme zvyklí na mnohem menší rozdíl. V poslední době je však tento spread poměrně vysoký, nyní se pohybuje dokonce okolo 15 USD.To je způsobeno několika faktory. Tím hlavním je geopolitické napětí v Egyptě. I když Egypt sám o sobě není významným producentem ropy, je to důležitá tranzitní země. Přes Suezský průplav se dopravuje z Perského zálivu většina ropy do Evropy. Dalším důvodem současného zvyšování ceny ropy Brent je pokles těžby ropy v Severním moři. Na druhé straně, zásoby ropy WTI se v USA aktuálně pohybují vysoko nad svými pětiletými průměry. Takže to, že se nyní rozevírají nůžky mezi oběma cenami, je v podstatě logický vývoj.

Z dlouhodobého hlediska vidím na základě trvale rostoucí poptávky zvýšený tlak na růst produkce ropy. Tato poptávka bude nejvíce poháněna rozvíjejícími se zeměmi, jako jsou Čína, Indie a další státy, které řadíme mezi mladé trhy. To bude tlačit cenu ropy nahoru. OPEC sice uvádí, že má rezervy v denní produkční kapacitě na úrovni 5 milionů barelů denně, otázkou však je, do jaké míry můžeme těmto údajům věřit. Při pokračujícím růstu poptávky se může však i tato rezerva ukázat jako nedostatečná.

Ropa Brent velmi rychle překonala hranici 100 dolarů, což analytici předvídali. Kam se cena může během roku ještě posunout?

MP: Velké výkyvy ceny ropy jsme už zažili v minulých letech. Současnou úroveň ceny ropy považuji za relativně stabilní. Volatilita se bude pohybovat přibližně okolo10 %, což však k ropě prostě patří. Jak už jsem se zmiňoval, hlavní faktory jsou prorůstové. Tento rok, i přes menší korekce, očekávám růst cen ropy, řádově na úrovni 10 až 20 %. Ropa je hodně citlivá na geopolitické vlivy, a tak by se rozšíření stávajícího napětí z Egypta do zemí, které se řadí mezi důležité producenty ropy, projevilo na ještě razantnějším růstu cen.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Podle řady ekonomů může cena ropy nad 100 dolary vrátit světovou ekonomiku do recese. Je to podle vás reálné?

pro ekonomický růst není zas tak ohrožující pozvolné zvyšování ceny ropy, ale skokové pohyby ceny

MP: Vysoká cena ropy ekonomickému růstu nepřispívá, ale nemůžeme to srovnávat s rokem 2008, kdy jsme se nacházeli v úplně jiné fázi ekonomického cyklu a cena ropy se pohybovala okolo 140 dolarů za barel. Recese byla v té době za dveřmi, ropa byla tou poslední kapkou do přetékajícího poháru. Ekonomický růst není až tak ohrožen postupným růstem ceny ropy, problémem jsou rychlé skoky v cenách. Nemyslím si však, že by současný vývoj cen ropy mohl vrátit ekonomiku do recese, nicméně dynamiku růstu to snižuje.

Co znamená ocenění "Fond měsíce"?

reklama
reklama