Manažer fondu měsíce: Sázíme na komoditní příběh

| Michael Šolín

Období ranného oživení, ve kterém se nacházíme, spolu s nízkými úrokovými sazbami nahrává cyklickým společnostem se zaměřením na informační technologie nebo průmysl. Uvolněná monetární politika Fedu povede dříve nebo později ke zvýšeným inflačním očekáváním, proto i letos sázíme na komodity, tvrdí Marek Janečka, portfoliomanažer fondu ATLANTIK Advanced Equity Fund.

Marek Janečka

Vaše strategie vybírání akcií do fondu je založena na tzv. trojím filtrování. Můžete to investorům přiblížit?

Marek Janečka (MJ): Systém je založen na hodnotové strategii. Zjednodušeně řečeno provádí výběr ve třech krocích. Na začátku "velký koš" světových akcií rozdělíme na kvalitní a nekvalitní, a to na základě několika kritérií, jako jsou velikost společností, likvidita a bezpečnost, kterou představuje například nízké zadlužení. Cílem strategie je najít levnou společnost, která má zároveň "zdravou" rozvahu a není předlužená. Přitom sledujeme stabilitu společnosti v podobě generování zisků a vyplácení dividend.

Při třetím filtru sledujeme krátkodobé indikátory, kdy se snažíme časovat nákup akcií v závislosti na daném tržním sentimentu. Sentiment vychází z toho, zda analytici zvyšují očekávání zisků a mají pozitivní výhled na společnost, což bývá impulsem k překonání trhu. Jedná se tedy o částečné využití technické analýzy. Výsledkem je diverzifikované portfolio – jak z hlediska sektorů, tak regionů.

Pro jaký typ investorů je fond určen?

MJ: Fond je vhodný pro dlouhodobé investory. Z hlediska legislativy patří do skupiny fondů pro investory, kteří již mají určité zkušenosti s trhy. Jedná se o fond, který využívá deriváty a finanční páku. Minimální investice je 10 000 eur, z čehož vyplývá, že není určen pro drobné investory.

ATLANTIK Advanced Equity Fund - geografické rozložení
ATLANTIK Advanced Equity Fund - sektorové rozložení

Jaké máte aktuální regionální rozložení společností?

MJ: Náš fond je předně zaměřen na vyspělé trhy, jako jsou Spojené státy a západní Evropa. Jsou tam samozřejmě také akcie mladých trhů, včetně českých titulů, avšak v nízkém zastoupení.

A jak to vypadá ve vašem portfoliu po sektorové stránce?

MJ: Kombinujeme společností z finanční sféry, společnosti zpracovávající materiály nebo těžící ropu a zemní plyn. Ale podotýkám, že složení není fixní a dost s ním hýbeme. V současnosti jsme převáženi v energetickém a těžebním sektoru, konkrétně u společností zabývajících se zpracováním materiálů a ropy. V průběhu roku jsme snížili například podíl v evropském bankovním sektoru. Dále jsme podváženi u sektoru distribuce elektřiny a plynu. I když tady si myslím, že se fundament za poslední měsíce změnil kvůli událostem v Japonsku, na které reagovaly ceny elektřiny v Evropě růstem.

Na druhé straně období ranného oživení, ve kterém se nacházíme, spolu s nízkými úrokovými sazbami nahrává cyklickým společnostem, například se zaměřením na informační technologie nebo průmysl. Sektorová alokace vyplývá v naší strategii z výběru společností, které jsou levné a fundamentálně zdravé.

Co znamená ocenění "Fond měsíce"?

reklama
reklama