Manažer fondu měsíce: Afrika má investiční příběh v genech

| Petr Novotný

Investování do afrických akcií je dnes dostupné i drobným investorům. Důvěřovat by měli především odborníkům, kteří vybírají společnosti do portfolia "přímo v terénu", říká Peter Leger, portfoliomanažer fondu WIOF African Performance Fund. V Africe vidí jeden z nejperspektivnějších trhů a považuje zařazení afrických akcií do portfolia za osvědčený prvek diverzifikace.

Peter Leger

Kdybyste měl prezentovat africké investiční příležitosti na pěti zásadních argumentech, které by to byly?

Peter Leger (PL): Musíme si uvědomit, že v Africe žije 13 % světové populace, ale její podíl na HDP je jen 2 %, což nabízí do budoucna velký růstový potenciál. Afrika také citelně těží z komoditního příběhu, protože má více než 30 % světových zásob. Třetím argumentem je silný příliv zahraničního kapitálu a současné citelné snížení zadlužení afrických zemí. A i přes napětí, které nyní pozorujeme v severní Africe, dochází obecně k růstu politické stability na celém kontinentu.

Afrika je velký kontinent, který nabízí investorům širokou škálu investiční příležitostí. Jaké trhy jsou podle vás v Africe nejzajímavější?

WIOF African Performance Fund - regionální složení

PL: Kromě Jihoafrické republiky se nám zdají nejzajímavější trhy v Nigérii, Egyptě a Keni. Tyto trhy již mají zajímavou velikost (tržní kapitalizaci), počet obchodovaných společností a likviditu. Navíc nabízejí specifické investiční možnosti uvnitř zemí. Například Nigérie měla velmi špatné roky 2008 a 2009, ale nám to umožnilo nakoupit pozice ve velmi podhodnocených společnostech. Následné výnosy z těchto akcií byly velmi štědré a stále máme přibližně čtvrtinu portfolia zainvestovanou v Nigérii.

Jak vybíráte akcie do portfolia? Držíte se nějakého indexu, nebo si děláte vlastní analýzy?

PL: Neinvestujeme do indexových nástrojů, protože je stejně většina afrických akciových trhů stále velmi zaostalých, takže tyto produkty ani nenabízí. Dáváme přednost tzv. "bottom up" strategii. Nejdeme cestou sektorových nebo makro investičních rozhodnutí, snažíme se vybrat společnosti čistě na základě toho, zda jsou podhodnocené. Považujeme se za hodnotové investory, kteří nečasují trh.

Co znamená ocenění "Fond měsíce"?

  • 1
  • 2
reklama
reklama