Manažer fondu měsíce: Ztráta je pro nás neznámým pojmem

| Petr Novotný

Fondy absolutního výnosu jsou laicky řečeno fondy do každého burzovního počasí. Ty nejlepší, mezi něž patří BNP Paribas L1 Absolute Return Growth, dovedou díky sofistifikovaným investičním strategiím dosahovat vždy kladného zhodnocení. Jak je to možné a co očekává portfoliomanažer fondu BNP Paribas Emiel van den Heiligenberg v následujících měsících na kapitálových trzích?

Emiel van den Heiligenberg

Strategie absolutního výnosu je zaměřena na dosahování kladného výnosu bez ohledu na směr vývoje na trzích.

Emiel van den Heiligenberg (EH): Ano, cílem je dosahovat výnosu na úrovni běžných sazeb na trhu plus čtyři procentní body v období investičního horizontu, tedy tří let. Po započtení poplatků za správu fond cíluje výnos převyšující sazby na trhu o tři procenta za rok.

Laik se bude ptát, jak je to vůbec možné. Trhy například v roce 2008 spadly o desítky procent, tomu se přece nedá bránit.

EH: Fond je řízený týmem zaměřeným na taktickou alokaci aktiv, nikoli specialisty na akcie nebo dluhopisy. Tým investuje do celé řady aktiv, vedle akcií a dluhopisů i do měn, komodit nebo realitního sektoru.

Fond využívá celou řadu kvantitativních strategií, chcete-li algoritmů, například v oblasti měnových trhů, které mají jen slabou vazbu na aktuální vývoj akcí.

Přesto není fond úplně necitlivý na to, co se děje na trzích. Cílem fondu je dosáhnout cílované výkonnosti v horizontu tří let, ne v každém měsíci nebo kvartálu.

Z jakých strategií se v současnosti snažíte "vytěžit" onu nadvýkonnost?

po započtení poplatků za správu fond cíluje výnos převyšující sazby na trhu o tři procenta za rok

EH: V současnosti jsou to dvě strategie, obě akciové. Jednak jde o dceřinou společnost OBAM, zaměřenou na globální akciový trh, a jednak jde evropský akciový tým, jehož vlastní fondy byly nedávno oceněné ratingem AA od agentury S&P.

Jak se dařilo vašemu fondu v uplynulých dvou letech a od jeho založení?

Vývoj fondu BNP Paribas L1 Absolute Return Growth

EH: Za dva roky fond dosáhl čisté výkonnosti v eurech +5,45 % (ke konci března 2011), čímž překonal výkonnost peněžního trhu v eurozóně téměř o pět procent. Na pěti letech je samozřejmě výkonnost slabší, protože se do ní plně promítla finanční krize. Dosáhla tedy ročně +1,44 %. Od založení v únoru 2003 bylo celkové zhodnocení +3,3 % p.a.

A jak si váš fond vede od začátku roku 2011?

EH: Výkonnost za první tři měsíce dosáhla +0,87 %, ve volatilitě posledních týdnů fond část zisků ztratil.

Co znamená ocenění "Fond měsíce"?

reklama
reklama