Fondy na péči o zdraví – defenzivní brzda akciových portfolií nebo tip na budoucnost?

| Marek Janšta

Stárnoucí populace, slušné zisky farmaceutických gigantů, bohaté námluvy i v dobách krize, to vše jsou vcelku jasné argumenty pro investování do tradičně defenzivního oboru. Na druhou stranu jasná podvýkonnost v případě rostoucích trhů a nejasnosti nad důsledky největší americké zdravotnické reformy posledních 40 let pro budoucí zisky firem. Jaké možnosti má vůbec český fondový investor, bude-li chtít do svého portfolia zařadit odvětví péče o zdraví?

Srovnání farmacie a globálních trhů

Český fondový trh nabízí řadu možností investic do tohoto sektoru včetně jednoho korunového fondu s měnovým zajištěním. Na příkladu fondu OPF farmacie a biotechnologie z dílny ČP Investu a fondu OPF globálních značek od téhož správce můžeme i bez použití příkladů akciových indexů demonstrovat rozdíl mezi investováním do tradičních a defenzivních akciových titulů (viz obr.)

Na srovnání je jasně patrné, že v období poslední finanční krize se farmaceutické tituly nepropadly ani zdaleka tak hluboce jako akcie obecně, ale ani jejich růst od března nebyl tak závratný.

OPF farmacie a biotechnologie od ČP Invest

Podíváme-li se blíže na již zmíněný fond OPF farmacie a biotechnologie od ČP Investu, všimneme si především kompozitního srovnávacího indexu složeného z indexu amerických a evropských farmaceutických firem a amerických biotechnologií. Fond tedy není „čistě“ zdravotnický, je zajištěn do české koruny, investuje především do amerických akcií a ETF, kromě toho drží kolem 15 % v hotovosti.

Mezi největšími pozicemi ve fondu najdeme aktuálně akcie SANOFI-SYNTHELABO, Amgen, Johnson&Johnson. Manažer Martin Pecka si je vědom aktuálně nizké hodnoty P/E sektoru (pod 12), která je hluboko pod dlouhodobým průměrem. Do fondu lze investovat již od 3000 korun, pravidelně pak i 500 korun měsíčně. Pouze roční správcovský poplatek je vyšší a činí 2,2 procenta.

Více k výkonnosti fondu najdete na: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/1761/Fond-farmacie-a-biotechnologie.

Více o fondu najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/3631/PHARMA-wHEALTH--R--USD-

Péče o zdraví je jedním z nejperspektivnějších odvětví k investování. Ceny akcií v sektoru jsou nyní nízko a bude záležet především na výsledcích Obamovy zdravotnické reformy, zda je investoři nechají bez povšimnutí na těchto hodnotách či zda se dočkáme nějaké větší rally i v tomto tradičně konzervativnějším sektoru.

  • 1
  • 2
reklama
reklama