Vyplatí se fondy životního cyklu?

| František Mašek

V září se prima paří, zněla kdysi jedna oblíbená hláška. Pokud jde o investování do akcií, mají skutečně letos investoři co slavit. Devátý měsíc roku nepotvrdil pověst toho nejhoršího měsíce, některé akciové trhy se dokonce dostaly na několikaměsíční maxima. Pokud jde o české akcie, při malých výkyvech a nízkých objemech obchodů mírně ztrácejí.

České bankovky - ilustrační foto

Zelená pro kontrariány?

Podle hlavního stratéga akciových trhů Citigroup v USA Tobiase Levkoviche je panika, o níž v souvislosti s trhy hovořil, kontrariánským indikátorem pro nákup (investor by tedy měl jít proti trhu a nakupovat). Jak rovněž uvádí Bloomberg, místo sledování nálady na trhu by se měli investoři starat o data. Podle Levkoviche tedy přijde kvůli panice rally na akciových trzích.

Senior makléř Fio Banky Pavel Hadroušek je daleko skeptičtější. Jak uvedl na konferenci České akcie, domácí akciový trh se dlouhodobě pohybuje do strany, bez jasného trendu. Oživení globální ekonomiky pokládá za křehké a pomalé. Nemá tvar V (po propadu rychlý růst), jak čekali investoři. Předstihový ukazatel ECRI (the Economic Cycle Research Institute) naznačuje větší pravděpodobnost recese.

Spekulace o růstu inflace zatím pokládá za předčasné. Podle Hadrouška dál poroste cena zlata, investor by však měl preferovat tituly se silnou cashflow, malým zadlužením a silnou pozicí na trhu.

Přidá index PX do roku 14,5 procenta?

Nová měsíční předpověď České spořitelny odhaduje, že index PX proti konci září během roku posílí o 14,5 %. Nejvyšší, a to zhruba třetinový potenciál růstu, mají při cílové ceně 33 dolarů akcie CME s investičním doporučením "kupovat". Akcie ČEZ by měly během 12 měsíců vydělat více než pětinu, stejně jako NWR, a investor by je měl akumulovat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama