Dokáží fondy odlákat peníze z bank?

| František Mašek

Podílové fondy zažily po finanční krizi a následné recesi velký odliv peněz. Postupně se sice zastavil, v nejisté době však mnozí investoři dále sázejí spíše na úspory v bankách. Nebo začali investovat sami. Změní na tom něco pokles úrokových sazeb a případná nabídka nových fondů? Třeba realitních či komoditních?

Kalkulačka

Panika po pádu americké investiční banky Lehman Brothers se dotkla i drobných českých investorů, patřících většinou mezi konzervativní až velmi konzervativní. Pocítily ji totiž i oblíbené fondy peněžního trhu, které mnozí investoři považovali za stejně bezpečné, jako jsou úspory v bankách.

Když však jejich aktiva v panice kolem Lehman Brothers klesla, vyděšení domácí investoři je často - někdy s dalšími fondy – prodali. Nedočkali se tak doby, kdy se kurz podílových listů řady peněžních fondů vrátil na původní výši, nebo ji i překonal.

Vzhledem k obavám z dalšího vývoje světové ekonomiky a finančních trhů tak mnozí drobní investoři nevyužili příznivý vývoj cen akcií, dluhopisů nebo komodit v minulém a částečně i v tomto roce a stále vyčkávají. Naznačují to i výsledky členů Asociace pro kapitálový trh (AKAT), kteří spravují většinu fondů nabízených v ČR.

Objem majetku, který tyto fondy spravovaly, klesl z 315 miliard korun koncem roku 2007 na 213 miliard korun v 1. čtvrtletí 2009. Pak se víceméně stabilizoval. Koncem září spravovaly tyto fondy aktiva za 243,95 miliardy korun, prakticky stejně jako v závěru června.

Vývoj majetku ve fondech
  • 1
  • 2
reklama
reklama