Možností investovat do českých akcií přes podílové fondy ubylo, ale jsou

| Marek Janšta

Dvě vlny kuponové privatizace udělaly z Čechů ve druhé polovině 90. let národ akcionářů. Malá finanční gramotnost ruku v ruce s tehdejší legislativou jen ztěžka dohánějící potřebné ekonomické procesy však způsobily pravý opak – pro většinu lidí byla transformace prostředkem pro jednorázové přilepšení, ne však začátkem dlouhodobějšího investování. Ani po 15 letech tak pražská burza není místem, kde by alespoň desetitisíce českých rodin zhodnocovaly své úspory, ať již přímo, či prostřednictvím fondů.

České akcie svět moc nezajímají

Realitě chování českého drobného investora se postupně přizpůsobily svou nabídkou i investiční společnosti a reagovat musela i pražská burza. Původní kuponové investiční fondy, ze kterých se povinnou transformací staly povětšinou smíšené otevřené podílové fondy, nejsou nikterak aktivně nabízeny, akciové fondy založené původně výhradně na český trh mění své statuty a soustředí se na širší region střední či východní Evropy.

Na hlavním trhu pražské burzy najdeme v současné době 15 akciových titulů, což není zrovna velký prostor pro zázraky. Utěšovat se můžeme snad jen tím, že Slovensko dopadlo ještě hůř. Možná nejlépe vás o postavení českých akcií přesvědčí Mark Mobius, investiční guru a manažer fondu Templeton Eastern Europe, který měl ve svém fondu ke 30. 11. toto procentuální zastoupení jednotlivých zemí:

Regionální rozdělení portfolia fondu Templeton Eastern Europe

Fond spravuje skoro miliardu eur, a tak v případě, že by českým akciím přisoudil stejnou váhu jako maďarským, polským či rakouským, mohl by v Praze umístit mimo současných necelých 400 milionů další skoro dvě miliardy korun. Měl by vůbec do čeho? Tržní kapitalizace desáté největší emise, kterou je Fortuna, je aktuálně něco přes 5 miliard korun. Takže mu zbývá zhruba pět šest největších a nejvíce obchodovaných titulů. A to je jen jeden podílový fond.

Jak investovat pravidelně do českých akcií?

Drobný investor, který nechce kupovat jednotlivé tituly, ale fondy, má několik možností. Na pražskou burzu nenajde v současné době ani ETF, ani jediný stoprocentně zacílený podílový fond, touží-li například po naprostém kopírování indexu PX. Pokud ovšem trochu sleví ze svých představ a postačí mu fond zaměřený především na české akcie, nabídka existuje.

reklama
reklama