Podílové fondy? Chce to vzít rozum do hrsti

| Daniel Kuchta

Když se někdo rozhodne investovat, základním motivem jsou buď dobré výnosy, nebo zachování hodnoty a nízké riziko. Většina lidí chce jedno i druhé, ale málokdo ví, že to není při výběru fondu to podstatné.

Podílový fond

Výběr správné investice, resp. podílového fondu, který je dostupný prakticky každému, je pro mnohé lidi tak složitá záležitost, že jí v konečném důsledku věnují mnohem méně pozornosti, než by měli. Buď si investici nechají namluvit v bance při přepážce, nebo od poradce, v tom horším případě v rámci nějakého pojištění.

S rozumem v koncích

Jak se lidé rozhodují neracionálně při koupi různých jiných, často zbytečných, statků, tak se rozhodují nerozumně při investování. Jak při nákupu televize, bot, či oblečení hledí stále pouze na cenu, tak při investici hledí maximálně na to, jak se vyvíjely výnosy fondu v minulosti. Rizika, která vysoké výnosy přinášejí, už je pak většinou nezajímají.

Někdy to spíše vypadá, že nákupu jiných věcí věnují mnohem více času, ale informacím o tom, jak si vybrat ten správný investiční produkt nebo fond, věnují času mnohem méně.

Přitom by stačilo relativně málo času, v dnešní době jsou totiž informace dostupné skutečně všude. Rozdíl mezi kvalitním zbožím a napodobeninami z tržnice si již dnes uvědomuje mnoho lidí, rozdíl mezi rizikem akciového fondu a fondu peněžního fondu je ještě stále velkou neznámou.

Riziko souvisí také s očekáváními jednotlivého investora. Někdo chce velký výnos a musí si uvědomit, že je s tím spojeno nemalé riziko vyšších možných ztrát, někdo zkrátka riskovat nechce, ale musí si uvědomit, že vysoké výnosy očekávat nemůže.

Měnové riziko je dobrý sluha, ale zlý pán

Pokud se už jedná o riziko, je nutné připomenout specifičnost měnového rizika. Investor zaměřený na co nejvyšší výnos může akceptovat měnové riziko nejen jako možnost případné ztráty při posilování koruny, ale také příležitost k dosažení vyššího zhodnocení v případě oslabení kurzu koruny k jiným měnám. Nepředvídatelnost pohybu na měnovém trhu pak dává dynamickým investorům více možností a poměrně široký výběr nástrojů v několika cizích měnách.

  • 1
  • 2
reklama
reklama