2010 byl rok fondů zaměřených na luxus. Jaké fondy budou hitem letos?

| Marek Janšta

Přestože pro korunového investora byla největší výhrou loňského roku investice do paládia s více než stoprocentním zhodnocením a v akciích sázka na zemi fotbalového krále Messiho (+80 %), podílové fondy nabídly pro někoho nečekané rozuzlení. Trefou do černého v oblasti kolektivního investování pro rok 2010 totiž byly fondy zaměřené na luxusní zboží.

Výkonnost vybraných fondů

Hned všechny medailové příčky loňské hitparády mezi akciovými fondy si totiž podle databáze serveru Penízenavíc.cz rozebraly fondy kupující akcie Christian Dior, L´Oreal, Tiffany nebo Porsche.

Na prvním místě žebříčku stanul fond Credit Suisse Equity Fund Global Prestige vedený v eurech a s přepočtenou korunovou výkonností +48,2 %. V opravdu těsném závěsu za ním pak skončily fondy KBC Equity Luxury Goods a ING (L) Invest Prestige&Luxe. Teprve na dalších příčkách najdeme očekávané favority, tedy fondy zaměřené na komodity, například PIA Gold Stock (+44,5 %) či na ruské akcie (Raiffeisen Russland Aktien s výnosem 41,3 %).

Z grafů výkonnosti některých výše jmenovaných fondů je patrné, že pokračují v takřka nepřetržitém růstu již od konce roku 2008. Je přitom zajímavé, že zlato se zotavilo velice rychle po pádu Lehman Brothers v září 2008. Na rozdíl třeba od ruských akcií, které se v krizi propadly opravdu hrozivě, a tak se i po dvou velice slušných letech nyní nacházejí teprve na úrovních z května 2008. Nelze proto v jejich případě mluvit o pravé bublině.

Naopak se v loňském roce nedařilo fondům se zaměřením na evropské finanční akcie (-21 %), fondy zaměřené výhradně na řecké, irské či španělské akcie u nás nejsou k dispozici, takže jejich výrazné ztráty naše investory moc mrzet nemusely.

Rizikovější dluhopisy vydělávaly, trpěla zadlužená Evropa

Mezi dluhopisovými fondy se dařilo především těm rizikovějším, zaměřeným na dluhopisy s vysokým výnosem (high yield bondy) a dluhopisy rozvíjejících se trhů. Premiantem v korunovém vyjádření se tak stal fond PIA Global High Yield Bond vedený v eurech s přepočtenou korunovou výkonností 23,7 %.

Také na dalších místech najdeme fondy stejného správce, a to Pioneer Emerging Markets Bond a Pioneer U.S. High Yield, oba jmenované taktéž vynesly svým podílníkům více než 20 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama