Komoditní fondy: Cesta ke komoditám pro drobné investory

| Miroslav Frajt

Investice do komodit lákají spekulanty už dlouho. Málokdo samozřejmě touží mít doma galon ropy či tunu pšenice v garáži, ale podílet se na růstu cen je jistě zajímavá příležitost. Jejich korelace s akciovým či dluhopisovým trhem není příliš vysoká, a mohou tak být zajímavým prvkem diverzifikace portfolia. Jaké jsou novinky mezi komoditními fondy na českém trhu?

Komodity

Jsou však komodity správným kořením portfolia i pro průměrně znalého drobného českého (= korunového) investora? Lze do nich investovat dlouhodobě, třeba pravidelně každý měsíc, a doplňovat si své akciové portfolio o tuto zajímavou třídu aktiv? Ano, lze, jen je potřeba si ujasnit pár základních věcí a vybrat vhodné produkty.

Komodity mají benchmarky

Komodity jako ropa, zlato, pomerančová šťáva či v poslední době často omílané stříbro mají podobně jako akcie své srovnávací indexy, benchmarky. Jsou většinou kompozitní, složené z více prvků, a tak je dobré před vlastní investicí mít alespoň základní představu o tom, zda chceme mít pod pojmem komodity v portfoliu zejména zlato či drahé kovy, nebo třeba zemědělské plodiny. Podle toho můžeme vybírat vhodný produkt.

Dalším důležitým faktorem je měna. Co je platné, že komoditní fond od začátku roku vydělal dvojciferný výnos, když je veden v americkém dolaru, a přepočítáte-li si výkonnost do korun, dostáváte se na hodnotu původní investice? Jste-li korunovým investorem, měly by vás zajímat především fondy s měnovým zajištěním do české koruny.

Ano, právě podílové fondy jsou pro dlouhodobého investora možností investovat nějakou částku v řádech maximálně desítek tisíc korun na počátku a řádově nízké tisíce či stovky korun měsíčně. A se zaručenou likviditou a nízkými transakčními náklady, což může být u fyzického obchodování s komoditami leckdy problém.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Můžete samozřejmě investovat přímo do komodit, do termínových obchodů, ale nechte tuto možnost pravým spekulantům. Zajímavěji vypadá investice přímo do akcií spjatých s komoditami, např. do akcií těžařů zlata nebo do indexu kopírujícího nějaké komoditní podkladové aktivum. Ovšem i tyto dvě poslední možnosti můžete pokrýt podílovými fondy, a to včetně pravidelného investování. Pojďme si proto blíže představit možnosti českého trhu.

reklama
reklama